2,2 millió eurós európai uniós pályázatot sikerült megnyerni, amelyből saját tejfeldolgozót létesít a Vidéki Beruházások Ügynökségén (AFIR) keresztül a Kézdi Lacto Coop szövetkezet.
A kézdiszéki gazdák szövetkezete a kézdivásárhelyi 1. számú ipari park egyik csarnokában létesít tejfeldolgozót, ahol a tervek szerint már jövő esztendőben elkezdik a gyártást. A tejszövetkezet közel kétszáz tagot számlál, naponta öt- és tízezer liter közötti tejet adnak le a székelykeresztúri és csíkszépvízi tejfeldolgozóknak, és a Kézdi márkanévvel ellátott termékeknek évi tízmillió lejes piacot sikerült kialakítaniuk. A tervek szerint a kézdivásárhelyi feldolgozóban hőkezelt tejet, vajat, tejszínt, fagylaltot és cukrászati alapanyagokat állítanak majd elő.
Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kiemelte, hogy egy ilyen pályázat elnyerése mérföldkőnek számít a háromszéki szövetkezeti mozgalomban, hiszen a szkeptikusokat is meggyőzheti, hogy összefogással, kitartással eredményeket lehet felmutatni. Elmondta azt is, hogy Kovászna megyében 21 mezőgazdasági szövetkezetet jegyeztek be, amelyek közül öt nem működik. Négy évvel ezelőtt a kézdiszéki gazdák valójában rákényszerültek arra, hogy saját kezükbe vegyék a sorsukat, mert a Covalact sepsiszentgyörgyi gyára felmondta a velük kötött szerződést, és már nem vette át a tejet az állattartóktól.
A kezdeti időszakhoz képest gyarapodott a társuló gazdák és a tejbegyűjtő csarnokok száma, nőtt a tejmennyiség. A szakértők folyamatosan szövetkezésre buzdítják a gazdákat, és éppen azzal érvelnek, hogy az országos és az európai uniós pályázati kiírások is a társulásoknak kedveznek.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök álláspontja szerint a székelyföldi kis - és közepes gazdák jövője a szövetkezetekben rejlik. Szükség van a nagygazdákra is, de az előbbiek vannak többen és gyakorlatilag ők alkotják Székelyföld mezőgazdaságának alapját. Hosszú távon a szövetkezet biztosíthatja Székelyföld gazdatársadalmának fennmaradását. A megyeitanács-elnök további támogatásáról biztosította a gazdákat.
Bokor Tibor polgármester a gazdák összefogásának fontosságát emelte ki, hangsúlyozva, hogy Kézdivásárhely önkormányzata az alapgondolat megszületésétől támogatta a projektet.