A mezőgazdasági termelés évről évre nehezebbnek bizonyul. Egyfelől ott vannak a gazdaságot befolyásoló globális események (járványok, háborúk), másfelől pedig a klímaváltozás, amelynek hatásait egyre inkább érezhetjük térségünkben is.

Az elmúlt két hétben a természet többször is megmutatta erejét termelőinknek.  Július 13-án a magyarok által lakott Bellyét, Kopácsot és Várdarócot érte el az „ítéletidő“. Más falvakat is érintett, megsemmisítő ereje viszont ezeken a településeken bontakozott ki igazán. A hosszú ideig tartó kíméletlen jégeső és orkán erejű szél gépkocsikat, ablakokat rongált meg, és tönkretett szinte minden szabad ég alatt termesztett mezőgazdasági cikket. A kukoricától kezdve a kertészeti termékeken át egészen a fűszerpaprikáig minden odalett, hatalmas anyagi károkat generálva a tulajdonosoknak.

Még egy hét sem telt el az említett vihart követően, mikor is július 21-én újabb vihar érte el térségünket. Hatalmas széllel érkezett és nagy károkat okozott több, magyarok által lakott településen is. Ez a vihar inkább a gyümölcsösöket rongálta meg, fákat csavart ki és több helyen is megsemmisítette a már érőben lévő gyümölcsöket.

 

A kárfelmérés során azzal szembesültem, hogy nagyon kevés termelő van bebiztosítva. Ez nem meglepő, hiszen az infláció miatt olyan mértékben megemelkedett a biztosítási kötvény ára, hogy csak kevesen tudják előteremteni az ehhez szükséges forrást. A biztosítók feltételei pedig egyre kevésbé felelnek meg a realitásnak, hiszen egyre több olyan dolog van, amiért egyik biztosító sem vállal felelőséget, így a bizonytalanságot is csak részben csökkenti a biztosítás. A kormány pedig semmit sem tesz annak érdekében, hogy a biztosítási társaságok felelősen működjenek.

Több termelő felismerte már, hogy a klímaváltozás során is csak önmagára számíthat, és olyan termelési eljárást választott, amely által kevésbé van kiszolgáltatva a természetnek. Csak azok a növények élték túl a fentebb említett viharokat, amelyeket fóliasátor alatt termelnek. Habár a jégeső azokat is megrongálta, a bennük lévő termés érintetlen maradt. Így, ha megfelelő áron tudják értékesíteni az ott megtermelt javakat, akkor ezek a termelők jó eséllyel a viszontagságok ellenére is sikeres évet tudhatnak majd maguk mögött.

 

Tarnai Attila, univ.bacc.oec.

falugazdász, HMDK Gazdaköre