Elnök: Dr. János Zsuzsanna
Cím: 530 241 Csíkszereda, Taploca út 20.


Az alapítvány 2011. áprilisában ünnepelte megalapításának 20. évfordulóját. 1991-2006 között több magyarországi felsőoktatási intézmény számára biztosította a szervezési és infrastrukturális hátteret magyar tannyelvű képzéseik folytatásához, megteremtve ezzel több száz székelyföldi fiatal számára a diploma megszerzésének lehetőségét. A másfél évtizedes munka küzdelmeiről, eredményeiről Vinczeffy Zsolt: „Tizenöt év-emlékek a külhoni magyarok oktatásáról” című kitűnő művében számol be.

Az alapítványunk és a vele együttműködő magyar felsőoktatási intézmények munkatársai tevékenységükkel jelentős szerepet töltöttek be abban a folyamatban, amelynek eredményéül megalakult a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara. 2006-ban kifutó rendszerben az utolsó magyar felsőoktatási intézmény – a Szent István Egyetem Gazdaság-és Társadalomtudományi Kara – is megszüntette az Alapítvány szervezésében folyó képzését azzal a céllal, hogy segítse az önálló erdélyi magyar felsőoktatási intézmény megerősödését.

2011-ben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Szent István Egyetem rektora együttműködési megállapodást írt alá. Erre alapozva a Szent István Egyetem Gazdaság és Társadalomtudományi Kara előbb a Regionális Tudományok Doktori Iskolája, majd 2012-ben a vidékfejlesztési agrármérnök mesterszakja keretein belül tette lehetővé az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával a székelyföldi fiatalok számára a szülőföldjükön való felkészülés lehetőségét. Az oktatás technikai és szervezési feltételeit az Alapítvány biztosítja, a képzésben pedig közreműködnek a Sapientia EMTE csíkszeredai karai is.

Térségi igényekre és szükségletekre reagálva, 2012-ben kezdeményezésükre, a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával megalakult a Székelyföldi Agrárinnovációs Centrum. A Centrum megalapítása óta eltelt idő alatt a felsőoktatási programok mellett több sikeres fórumot, gazdalátogatást, gazdaképzést szervezetek, hozzájárulva ezzel a mezőgazdaságban dolgozók szakértelmének növeléséhez.