A Mezőfényi Vadászkastély adott otthont a július 14. és 19. között megrendezett Öko-Tábornak, amelynek társszervezője a Partiumi Falugazdász Hálózat volt.

Július 14-19. között az UnitedSouls Egyesület és a Partiumi Falugazdász Hálózat közös szervezésében valósult meg a Mezőfényi Vadászkastély csodálatos erdei környezetében az ottalvós Öko-Tábor, ahol 6-10 éves gyerekek számára nyújtottak felejthetetlen élményeket. A tábor célja az volt, hogy a gyermekek testközelből ismerkedjenek meg az ökotudatos életmód alapelveivel, a közösségi értékrenddel és a fenntarthatóság fontosságával. A tábor ideje alatt a gyerekek játékos formában, szórakoztató programokon keresztül tanulhatták meg, hogy milyen kincseket rejt a természet és azt, hogy gyerekként hogyan járulhatnak hozzá a környezet megóvásához a mindennapokban.

Az első napot egy barátságos ismerkedéssel indították, majd közösen néztek meg egy filmet. A nap egyébként a „búza útja” tematika köré épült, a gyerekek ezen a napon ellátogattak a Schamagos farmra. Itt megismerkedtek a búza feldolgozásának folyamatával, és a magtárban való csúszkálás volt az egyik legnagyobb élmény. Emellett megtekintették a farmon tartott bocikat és lovakat, eztkövetően  az ebédet a magtárban fogyasztották el. Délután egy 800 méter hosszú tanösvényen sétáltak, ahol különféle gombákkal, invazív fajokkal, zuzmókkal, mohákkal, állatokkal és növényekkel ismerkedtek meg.

A tábor második napján, kedden, a gyerekek fantasztikus délelőttöt töltöttek a Péli Pékségben, ahol sajátkezűleg készíthettek pereceket és megkóstolhatták a friss, ropogós kenyeret. Elmondásuk szerint a „pékségi kenyérnél” nincs finomabb a világon. Délután kalandos kincskeresés következett az erdőben, ahol a grófi család elrejtett kincseit kereshették meg több nyom alapján. Minden csapat sikeresen rátalált a kincsekre, így a nap végére mindenki elfáradt, de tele voltak jó élményekkel.

A harmadik nap a kreativitás jegyében telt. Délelőtt a gyerekek kerámiákat festettek és makramé kulcstartókat készítettek színes fonalakkal. 

A délutáni pihenés után a gyerkek belemerültek a jelmezkészítésbe a közelgő jelmezbálra, mindezt újrahasznosított anyagokból. Végeredményként a gyerekek számos egyedi jelmezt készítettek, amelyekre nagyon büszkék voltak.

Csütörtökön a táborozók sajtkészítéssel kezdtek, Kind Mária kaplonyi sajtkészítő vezetésével. Az érlelt illatok eleinte nem nyerték el a tetszésüket, de a nyújtás és formázás során hamar megszerették a folyamatot. Az elkészült sajtot az esti vacsoránál fogyasztották el. Ebéd után Kiss Attila méhész tartott bemutatót, ahol a gyerekek megismerkedtek a méhek világával. A látványkaptár segítségével megfigyelhették a méhek munkáját, és kipróbálhatták a méhészruhát és eszközöket is. A bemutató után viaszgyertyákat készítettek, majd a vacsorát követően fánkevés és zenés búcsú buli következett, amelyet tábortűzzel zártak.

Pénteken, az utolsó reggelen a gyerekek izgatottan várták a lovasszekér érkezését, amellyel kirándulásra indultak egy gyümölcsösbe. Az erdei szekerezést nagyon élvezeték. A gyümölcsösben, a fák árnyékában beszélgettek az ökológiáról, annak jelentőségéről és jövőbeli szerepéről. Minden gyerek lehetőséget kapott egy kívánság megfogalmazására, amit felakasztottak egy fára. Ebédjüket a gyümölcsfák árnyékában fogyasztották el. Délután pedig a szelektív hulladékgyűjtésről tanultak, megismerték a papír, műanyag és üveg újrahasznosításának folyamatait is. Ezt követően egy plakátot készítettek a táborral kapcsolatos élményeikről. A tábor közös dinnyeevéssel és frissen készített sváb strudlival zárult, amelyen már a gyerekek szülei is részt vettek.