Első alkalommal rendeztek Mezőbándon disznótoros fesztivált. A rendezvény ötletadói a Székely Gazdaszervezet Egyesületének falugazdászai, Bartha Mihály és Sikó László, amelynek ötletét a hasonló események tapasztalatai alapján merítették. Nyolc község csapata nevezett be a versenyre, 10-12 tagúak voltak a csapatok.
Minden csapat gondoskodott arról, hogy szépen díszítse fel a sátrát, hagyományos parasztházakra emlékeztető díszekkel, szöveges falvédőkkel, konyhai kellékekkel. Az ízlésesen megterített asztaloknál fogadták az elkészített kolbászt, vérest, májast, tepertőt, torokpecsenyét. A szervezők célul tűzték ki, hogy a csapatok valamilyen egyedi és újszerű elemmel álljanak elő, amiben nem kellett csalódniuk.
A mezőpanitiak „a leggazdagabb asztal" díját kapták a gazdag kínálatukért. A mezőbergenyeiek az eredetiségért járó díjat nyerték el a túrós és almás májas hurkájukért. A marosszentannaiak a „konyhai örökség" díját vehették át az autentikus terítékükért és konyhai kellékeikért. A nagysármásiak a "legízletesebb hurka" díját kapták a véres hurkájukért.
A mezőmadarasiak a „serény csapat" elismerését nyerték el jó ízek és hangulatuk miatt. A mezősámsondiak a „legjobb tepertő" díját érdemelték ki a tepertőjükkel. A mezőbándi házigazdák a rendezvény széles kínálatáért és vendéglátói hozzáállásukért kapták a „legízletesebb toroktisztító szer" díját. Az ortodox egyház csapata pedig a „hagyományteremtő házigazda" díját nyerte el a különleges sertésfeldolgozási módjukért és a bálmos, hagymával fűszerezett tepertőjükért.
A helyi rendezvényen kizárólag helyi termékeket felvonultató feldolgozók és készítők vettek részt. A vásáron sütőipari termékektől kezdve mézen, étel-ízesítőkön át a pálinkáig és kézműves ruha kiegészítőkig minden volt. Drónbemutató és szakmai előadások is színesítették az eseményt.
Rancz Tamás, falugazdász SZGE