2015. június 26-án ünnepélyes keretek között adták át Zentán a néhány héttel ezelőtt elhunyt neves vajdasági biológus, növénynemesítő, egyetemi tanár, dr. Berényi János nevét viselő Agrárinnovációs Irodát, amely új szolgáltatási tevékenységekkel próbál hozzájárulni a térség felzárkózásához, szűkebb értelemben a mezőgazdasági ágazat, tágabb értelemben pedig a régió gazdaságának fejlődéséhez.

Az ünnepélyes megnyitón Szerbia és Magyarország himnuszának felcsendülését követően elsőként Gyetvai Árpád, az Emberi Erőforrások Minisztériumának politikai főtanácsadója üdvözölte az egybegyűlteket. Köszöntőszavaiban kiemelte, hogy az EMMI az elmúlt öt esztendőben úgy gondolta, elkészít egy általános célokat tartalmazó dokumentumot, amelynek céljaként azt határozták meg, hogy a határon túli régiókban miképpen lehetne előremutató fejlesztéseket véghezvinni. S mivel az egyik égető probléma az, hogy a határon túli régiókban az értelmiség a többségi társadalomhoz képest kicsit alacsonyabb szinten termelődik újra, ezért a többségi társadalom bevonásával olyan lehetőséget igyekeznek teremteni, amely mindenki számára elérhető közelségbe hozza a tudást, az innovációt, s nem kizárólagosságokon alapul. A politikai főtanácsadó szavai szerint a zentai központ éppen ezt a célt szolgálja.

Dr. Torda Márta, a Földművelésügyi Minisztérium Nemzetközi és Kárpát-medencei Kapcsolatok Főosztályán belül a Kárpát-medencei Együttműködési Osztály vezetője ünnepi köszöntője elején Tóth Katalin helyettes államtitkár asszony üzenetét tolmácsolva elmondta, hogy az agrárinnovációs központot a Földművelésügyi Minisztérium fontos partnerének fogja tekinteni.

Hozzáfűzte, hogy az irodának egy olyan csomópontnak kell lennie, ahol a felkészültség és a kezdeményezőkészség, a felelősség, az elkötelezettség közösen keresi és teremti meg a jövő új válaszait. A Földművelésügyi Minisztériumnak a Vajdaságban a külhoni magyar agrárszervezeteket összefogó, együttműködő partnere a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége. Osztályvezető asszony szerint a VASZ a jövőben ennek a központnak a gyakorlati együttműködő partnere lehet. Dr. Torda Márta arról is szólt, hogy nagy öröm a Földművelésügyi Minisztérium számára, hogy a Székelyföldi régió mellett immáron a Vajdaságban is létesül egy, a magyar gazdálkodóknak, gazdálkodni vágyóknak is segítséget nyújtó szellemi műhely.

Nataša Ademi, a Tartományi Mezőgazdasági, Vízgazdálkodási és Erdészeti Titkárság titkárhelyettesének köszöntőszavait követően Somogyi Norbert, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ általános főigazgató-helyettese, dr. Hegedűs Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának és dr. Milan Popović, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának dékánja üdvözölte a jelenlévőket. Végül dr. Lengyel László, a Pro Scientia Naturae Alapítvány elnöke köszöntötte az ünneplőket, majd hivatalosan is megnyitották az épületet.

Az Agrárinnovációs Iroda tanácsadói, kutatói és projektmenedzsment tevékenységet lát el, így a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar konzulens oktatatóinak tudásbázisát direkt módon a térség fejlesztésére tudják felhasználni.
Az intézmény teljes szolgáltatási csomagokat kínál mezőgazdasági és vállalkozói tanácsadás, takarmányoptimalizálás, klaszter menedzsment témakörökben, de kiemelt feladatként tekinti az induló mezőgazdasági termelők és vállalkozók támogatását.

Az Iroda a tanácsadói szolgáltatást azonnali terepi formában valósítja meg, a megbízó jelenlétében akár egyéni, akár kiscsoportos foglalkozás keretében, melynek lényege, hogy a tanácsadással egyidőben oktatják és felzárkóztatják a gazdálkodót a magasabb szintű, korszerűbb gazdálkodásra. Ezt a tevékenységet kizárólag speciális gyors diagnosztikai laboratórium és magas szintű gyakorlati tudással felvértezett szakemberek bevonásával lehet kivitelezni, melyben pillanatnyilag az Iroda a régióban az élen jár.

Az Agrár-Innovációs Iroda székhelye Zentán található a Karađorđeva utca 52-es szám alatt, további információ a 060/099-14-00-ás telefonszámon kapható.