A Partiumi Falugazdász Hálózatot képviselő csapat, Simkó Lajos Bihar megyei falugazdász vezetésével, a hegyközcsatári böllérek csapata második helyezést ért el a XII. Kolbásztérinbábán Szatmárnémetiben.
Október 12-én, szombaton került sor a Borókagyökér Hagyományőrző Egyesület által szervezett Hagyományok Napjára és kolbásztöltő versenyére, a Kolbásztérinbábára – idén tizenkettedik alkalommal mérték össze kolbásztöltési tudományukat a résztvevők. A Kolbásztérinbába esemény nem csupán egy kolbásztöltő verseny, hanem az azt övező kulturális programokról is szól. A Borókagyökér Egyesület székelyföldi gyökerekkel rendelkező személyekből, illetve székely vérmérsékletű szatmáriakból áll. A „térinbábázás” kifejezés gyermekkorunkból ismerős, és egyfajta ténfergést, lődörgést jelent.
A több mint húsz csapat között olyan visszajáró vendégek is voltak, mint a sepsiszentgyörgyi Őrangyalok, akik „angyalkolbászt”, a Politikai Disznóságok csapata, akik koleszterinmentes, de csípős szatmári kolbászt, illetve a Váraljai Legényes csapata, akik saját kolbászukat készítették. Újoncok is akadtak, például a Szamosmente (két csapattal: a Krassói Maffiával és a Galagonyával), a Hegyközcsatárból érkező falugazdászok (Simkó Lajos, Simkó Attila, Szilágyi Vincze, Vurst László és Mezei Lajos), valamint a Mezőségről Szépkenyerűszentmártonból érkező csapat.
A képzeletbeli startpisztoly 10 órakor dördült el, ekkor kapták meg a csapatok a szervezők által biztosított 10-10 kilónyi kolbászalapanyagot, amihez a fűszereket a csapatok hozták. A versenyszabályzat értelmében pontozták a kolbászkészítés higiéniáját, a csapat megjelenését (név, öltözet, hangulat), a hagyományos asztaldíszítést és tálalást, valamint az ízvilágot. Tilos volt elektromos eszközök, műanyag tárgyak használata, illetve otthonról hozott hús feldolgozása. Miközben a résztvevők fűszereztek, gyúrtak és töltöttek, szorgalmasan kóstolgatták egymás termékeit – nemcsak a csapattagok, de a zsűri is, amelyet Bertici Kinga mesterséf, Székely Zsolt pincér-szakoktató, Pallay Gábor szatmári származású magyarországi séf, valamint a Hámos diákzsűri alkotott.
Minden csapat leadott a zsűrinek egy 30 centiméteres sült kolbászt, ezt követte az értékelés. Szintén zsűrizték a „Mesterségem címere” alkotásokat is, amelyek elkészítéséhez bármilyen disznóalkatrész vagy ehető hozzávaló felhasználható volt. A kolbásztöltő versenyt a Tökös csajok nyerték, második helyezett lett a hegyközcsatári falugazdászok csapata, míg harmadik helyen a pedagógusok alkotta „Migazgatók” végeztek. A „Mesterségem címere” nagydíját a Váraljai Legények kapták, akik védjegyükké vált virágos kötényükben jelentek meg. A második helyen az Őrangyalok és a ModelShop osztoztak, a harmadik díjat pedig a Krassói Maffia vitte haza. A hagyományos kolbászkészítés mellett a helyszínen kézművesek és termelők kínálata is megtekinthető volt, így többek között szörpök, lekvárok és mézek. Az eseményt tombola, néptánc-előadás és mulatság zárta.
Forrás: Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület