Kétnapos gasztrofesztivállal népszerűsítették Székelyudvarhelyen a mangalicatermékeket: a helyi éttermek ebéd- és vacsoramenüvel várták a látogatókat a Márton Áron téren, a mangalicatermékeket forgalmazók standjai előtt mindkét napon hosszú sorok kígyóztak.(szekelyhon.ro)

A mangalicára egyértelműen van igény, summázott a fesztivált szervező Mangalicatenyésztők Egyesületének elnöke, Kolumbán Dávid, aki szerint az emberek tudják, hogy mi a jó, azonban nagy kihívás folyamatosan hazai, jó minőségű mangalicatermékekkel ellátni a piacot.  A fesztivál szombaton szakmai fórummal és a tenyésztői egyesület közgyűlésével kezdődött. A szervezetet 2011-ben alapították, akkor még csak Hargita megyei gazdákkal, mára azonban a teljes Székelyföldet befogják.

A cél, hogy a fajtának őshonos támogatása legyen Romániában is, akárcsak Magyarországon. A nyugati szomszédoknál már több tíz éve reneszánszát éli a mangalica, nálunk csak néhány éve fedezték fel újra a gazdák – magyarázta a szervező.  Mint megtudtuk, tévhit, hogy „igénytelen” fajta a mangalica: a táplálék szempontjából valóban nem nagy igényű, különösebb infrastruktúrát sem igényel, egyben azonban lassabban fejlődik, lassabban éri el a vágósúlyt, mint a házi sertés.

A Mangalica Gasztrofesztivál elsődleges célja tehát a fajta népszerűsítése, mindezen túl azonban fontos a szórakoztatás is: jövőre ismert külföldi séfeket hívnának meg, illetve kulturális és gyerekprogramokkal bővülne a kínálat. Világhírű séfek a mangalica húsát a japán kobi marha húsához hasonlítják. Tehát nagy érték van a kezünkben, oda kell figyelnünk, hogy fennmaradjon a faj, és hogy szakszerűen tenyésszük tovább. Nagy a felelőssége a szakegyesületnek, hogy ezt az örökséget tovább tudjuk adni az utókornak – hangsúlyozta Kolumbán Dávid.

A fesztivál főszervezője a Mangalicatenyészők Egyesülete, társszervezők a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, Hargita Megye Tanácsa, valamint a magyarországi Agrárminisztérium.