A Pro Agricultura Egyesület 2022-től csatlakozott az összmagyar gazdatársadalom legátfogóbb segítő szándékú programjához, a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem programhoz. Az Egyesület a három mozzanatból álló programsorozat első ünnepi alkalmát, a búzaszentelést a Kolozs megyei Buzában szervezte meg.
A kezdeményezés 2010-ben Pécsről, Korinek László ötlete nyomán indult el, amelynek eredményeképpen már 2011-ben 10 tonna gabona gyűlt össze. Az ebből készült lisztből a szervezők megsütötték az augusztus 20-ai ünnepi kenyereket és cipókat, a megmaradt lisztet a Böjte Csaba testvér által vezetett Dévai Szent Ferenc Alapítvány kapta. A nemes ötlet jó termőtalajba hullott, bizonyság erre az adakozó gazdák létszámának folyamatos növekedése, a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program mára a teljes Kárpát-medencei magyarságot felöleli.
A program történetében jelentős mérföldkőnek bizonyult 2020: az esztendőt Magyarország Országgyűlése, a Trianoni békediktátum 100. évfordulójára emlékezve, a nemzeti összetartozás évévé nyilvánította. Az emlékév egybeesett egy másik jubileummal: 10 éve indult el a kiemelkedő nemzetegyesítő szolgálatáért Magyar Örökség-díjban részesült Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program.
A Pro Agricultura Egyesület mindezek jegyében szervezte meg a programsorozat első mozzanatát, az ünnepélyes búzaszentelést a Kolozs megyei, mezőségi Buzában, április 27-én. A Rigmányi János helyi gazda búzatáblájánál tartott ünnepségen Jakab István a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnökeként is örömének adott hangot, hogy együtt ünnepelhet a mezőségi magyarokkal, gazdákkal, és együtt tesznek kísérletet arra, hogy a következő időszakban milyen stratégia mentén tudnak építkezni.
Emlékeztetett a 2004. december 5-i magyarországi népszavazásra, és arra, hogy azóta egyre szorosabb a magyar összetartozás érzése. „Azért, mert azóta Magyarország világosan kinyilvánította, hogy nemcsak lélekben kíván felelősséget vállalni a határon túli magyarságért, hanem tettekben is felelősséget vállal” – hangsúlyozta.
Jakab István beszédében kifejtette: világosan látszik, hogy Brüsszelnek a vidékpolitikája, az agrárpolitikája, a kereskedelempolitikája megbukott. „Új helyzet van, új stratégia kell, és olyan politikusok, akik a nemzet érdekében képesek kiállni, és képesek a nemzetek érdekében összefogni” – mondta. Reményét fejezte ki, hogy a magyaroknak megadatik ez az összefogás, és az erdélyi magyarságnak is lesz képviselője Brüsszelben, akivel az anyaországi politikusok együtt tudnak dolgozni. Hangsúlyozta: az erdélyi magyarok képviseletét csakis erdélyi magyar emberek tudják ellátni Brüsszelben, Bukarestben és Kolozsváron is.
Felidézte a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program kezdeteit, és ahogy egyre inkább kezdett kiteljesedni, mivel „a magyar emberek lelkéből fakad”. „Ahogy a 15 millió búzaszem lisztté őrölve a kenyérben ölt testet, ugyanúgy – éljenek bárhol – egyesülnek a magyar emberek a nemzetben. Mert egy nemzetként, egy aggyal gondolkodunk, egy szívvel érzünk, és az az összetartozás, ami bennünk van, egy életre elkísér bennünket, s a tettekben is megnyilvánul” – fogalmazott.
Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke közölte: az erdélyi magyarokat csak erdélyi magyarok tudják képviselni Brüsszelben, Strasbourgban, Kolozsváron és Bukarestben is. „Mi, erdélyi magyarok olyan Európai Uniót szeretnénk, amely odafigyel a kelet-európai gazdákra is, és nem csak arra, hogy az ukrán gabona hogyan tudjon bejutni az Európai Unióba” – fogalmazott. Aláhúzta: olyan unióra van szükség, amely a zöld átállás költségeit nem a gazdákkal akarja megfizettetni, hanem külön alapot hoz létre a környezetvédelmi célok finanszírozására, a mezőgazdasági programokon keresztül pedig a kelet-európai tagországok felzárkóztatására törekszik.
Antal Géza, a Pro Agricultura Egyesület elnöke a Magyarok kenyere programot ismertetve elmondta: az erdélyi, a partiumi, a bánsági gazdák két éve kapcsolódtak be a programba. Kitért a gazdák gondjaira, és arra, hogy nekik is lehetőségük van beleszólni a döntésekbe, akár helyi, akár az Unió szintjén. Emlékeztetett: a belső-erdélyi régió mindig a mezőgazdaságból élt – mint azt a településnevek is mutatják –, és meggyőződésének adott hangot, hogy jövője is lesz a térségnek.
A búzaszentelés hagyományát Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész elevenítette fel, majd Czéghér István buzai polgármester köszöntette a jelenlévőket. A búzatáblákra a magyar történelmi egyházak képviselői – Kovács J. István buzai református lelkész, Küsmődi Attila szamosújvári plébános és Szőcs Előd magyarszováti unitárius lelkész – kértek áldást.
Az ünneplést a művelődési házban vajdakamarási és magyarszováti hagyományőrzők, valamint az Árvalányhaj Néptánccsoport fellépése egészítette ki.
Kun-Gazda Gergely/MTI
Képek: Serar Szabolcs