Az ötödik alkalommal megrendezett Kalotaszegi Magyar Napokat idén a szervezők a népviselet ünnepeként hirdették meg. Ennek megfelelően vasárnap, július 16-án több száz, népviseletbe öltözött kalotaszegi vonult fel Bánffyhunyadon. A tájegység falvainak küldöttei a hőség ellenére magukra öltötték díszes viseletüket, és hegedűszó kíséretében érkeztek a Barcsay-kertbe.
A programkínálat igen gazdag volt: Kalotaszeg nagyjainak méltatása, a Petőfi-emlékév, könyvbemutatók, kiállítások, sporttevékenységek, a Rius & Band, a Bikini együttes fellépése. Kisgyerekek számára a Kerekítő és a Virtus Transsylvanica Társulat előadása mellett helyet kapott a hagyományos mesterségek és kézműves termékek bemutatója, valamint az őstermelői vásár is, amelyet a Pro Agricultura Egyesülettel partnerségben szerveztek, hiszen az egyesület is értékként tekint a néphagyományra, a közösségteremtésre, továbbá a meghívott termelők jelenlétével ráirányította a résztvevők figyelmét arra, hogy az ősöktől megörökölt föld ma is megtartó, éltető erő.
A népviseleti mustrán Búzás-Fekete Mária alpolgármester elmondta: hálás, hogy részese lehet ennek a rendezvénynek, és azért, hogy kalotaszegi lehet, majd így folytatta: „Üres szlogennek tartják egyesek az egy a nemzet kijelentést, de Bánffyhunyad és Kalotaszeg közössége elmondhatja, hogy ez valóban így van. Mert Magyarországról vigyáznak ránk, segítenek nekünk, köszönjük, érezzük a gondoskodásukat.” Szilágyi Péter, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára szerint Kalotaszeg a magyar kultúra ékszerdoboza, a népviselet, a népzene és a népi építészet legnagyobb őrzője, nemcsak Erdély, hanem az egész magyar népművészet fellegvára.
A Pro Agricultura Egyesület meghívására több őstermelő is jelentkezett. Az önmagát hobbiméhésznek nevező Maki Ferenc, a Castrum Hive Apiary tulajdonosa Kalotaszeg peremvidékéről, Magyarlétáról érkezett. Számára nem idegen a hasonló rendezvényeken való részvétel, állandó résztvevője a Handmade Transilvania, a Bejön a vidék rendezvényeknek, de 70 családból álló méhészetébe szeretettel fogad gyermekeket is – nemrég a kolozsvári Waldorf iskola 6. osztályos diákjait.
Kovács Szilveszter Nyárszóról jött ízletes kecskesajttal és tejtermékekkel, a kalotaszentkirályi Mihály Erzsébet és lánya, Jakab Kinga szárított levendulát, levendulás szappanokat, levendulaolajokat és sok egyéb levendulából készített terméket helyezett ki az asztalra. A detrehemtelepi Simon család szárított zöldségekkel (fokhagyma, krémlevesnek való sütőtök, zsálya, lestyán, tárkony, bazsalikom), gyümölcsökkel (alma, szilva), magvakkal kedveskedett a résztvevőknek, de házi késztésű ételízesítő is szerepelt a felhozatalban.
Kalotaszeg legnagyobb rendezvénye, a Kalotaszegi Magyar Napok pályázati pénzekből, helyi vállalkozók és települések, valamint Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg, Kolozs Megye Tanácsa is kiemelten kezeli ezt a regionális szintű rendezvényt.
Kun-Gazda Gergely, falugazdász
Képek: Lónay Artur, Serar Szabolcs