A Földművelésügyi Minisztérium nagy hangsúlyt fektet az anyaországi és a külhoni magyar agrár szakképzőiskolák közötti kapcsolatok erősítésére - jelentette ki Tóth Katalin nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Tóth Katalin ismertette, hogy a tárca 2014-ben átvette a magyarországi mezőgazdasági iskolák fenntartását, ezáltal lehetőséget tud teremteni a külhoni hiányos felszereltségű iskolák tanulói számára, hogy magyarországi tangazdaságokat ismerhessenek meg és itthon, az anyaországban szerezhessenek tapasztalatot, tudást, melyet később az oklevél megszerzését követően kamatoztathatnak.

A Földművelésügyi Minisztérium 15 kézdivásárhelyi középiskolás diák, valamint 2 kísérő pedagógus számára teremtett lehetőséget, hogy egyhetes gyakornokprogram keretében megismerkedjenek a magyarországi agrárszakképzés lehetőségeivel. A diákok szakmai programjáról az FM fenntartásában működő jánoshalmi Kelet-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium gondoskodott.



















A helyettes államtitkár a minisztérium épületében köszöntötte az Erdélyből érkezett gyakornokprogram résztvevőit. Beszédében kiemelte, hogy napjainkban egyre kevésbé jelent perspektívát a fiatal generáció számára a mezőgazdaság, nem értelmezik azt kitörési pontként. Ezért feltétlenül szükséges a magyar nyelvű agrárképzést folytató intézmények infrastruktúrájának fejlesztése, a diákok gyakorlati tapasztalatainak bővítése, melyre ez a program kiváló lehetőséget teremt.

Zárásként a helyettes államtitkár a szakképzés fontosságáról szólt, és kiemelte, hogy a jövő szakemberei számára meg kell teremteni a képzési lehetőségeket a szakképzés, a felsőfokú képzés, és a felnőttképzés területén egyaránt, mert ezek a szülőföldön való boldoguláshoz segítik hozzá határon túli honfitársainkat.

A diákok és a pedagógusok az egyhetes szakmai gyakorlati program során betekintést nyerhettek a Kelet-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium működésébe, megismerhették az iskola tangazdaságát, valamint számos szakmai programon vehettek részt. Emellett a csoport a Parlamentbe, valamint a Budai Várba is ellátogathatott az FM szervezésének köszönhetően.