A Digitális Jólét Program, és a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. május 19-én megtartott online rendezvényén erdélyi, vajdasági és magyarországi szakemberek mutatták be a digitális termelői és vevői közösségeket, a kis piacok lehetőségeit, illetve nyújtottak áttekintést a precíziós mezőgazdaság gazdaságfejlesztési programokban betöltött kiemelt szerepéről.

A virtuális Szalon rendezvényen 16 szakember osztotta meg gondolatait a mintegy 100 regisztrált erdélyi, vajdasági, felvidéki, magyarországi résztvevő előtt. A konferenciát Deák Gyöngyvér (CED) és Molnár Szilárd (DJP) vezették fel és szólították az egyes szakembereket, akik előadták az egyes régiók, platformok és közösségek digitalizálásról szóló prezentációjukat, illetve véleményüket a témáról.

A következő témák hangzottak el a konferencián:
- az egyes helyi alapítványok eddigi sikeres és tervezett pályázatai,
- az agrárdigitalizáció szükségessége Székelyföldön,
- E-tanácsadás kiépítése, oktatás fejlesztés a digitalizáció irányába,
- precíziós gazdálkodás Magyarországon,
- Digitális Másnap program bemutatása,
- a koronavírus helyzetre való tekintettel online fórumok, iskolázások szervezése,
- a vajdasági Pro Scientia Naturae Alapítvány online tanácsadási tapasztalatai,
- a falugazdász hálózat fontossága a digitalizáció hangsúlyozásához és a gazdák rávezetéséhez, mivel ez nélkülözhetetlen a versenyképességhez,
- Digitális Agrár Stratégia,
- az aktuális COVID-19 helyzet is csak jobban rávilágított arra, hogy a termelőknek alkalmazkodniuk kell (digitalizálódni) előbb vagy utóbb és ebben a támogatások és a falugazdászok nagy segítségükre lehetnek.

Az előadásokat egy online kerekasztal beszélgetés zárta, ahol a hallgatók/nézők kérdéseket tehettek fel a szakembereknek. Bodon Dávid, felvidéki falugazdász arra volt kíváncsi, hogy az erdélyi falugazdász kollégák hogyan ösztönzik az idősebb gazdákat a digitalizációra és milyen visszajelzéseket kapnak tőlük.
Válaszként azt kapta, hogy főleg az anyagi biztonság, illetve az ösztönzi őket a legjobban, ha "kézzel" fogható hasznot és gazdaságuk előre lépését látják a digitalizációban.

A felvidéki falugazdász véleménye szerint nagyon jó és hasznos előadásokat hallhattak. Támogatná, ha ehhez hasonló online konferenciák és online fórumok többször is lennének a jövőben, változatos témakörökkel, függetlenül az aktuális vírus helyzettől. Egyszerűbben és könnyebben megvalósíthatóak, amit a szervezők is megerősítettek.