Eredményhirdetéssel zárult a Partiumi Falugazdász Hálózat Kertésztanoda-programjának első évada. A fődíjat a gálospetrii Szentháromság Gyermekotthon lakói érdemelték ki, akik így a szatmárnémeti élményfürdőben pihenhették ki a kertgondozás fáradalmait. Mások – a tanultak mellett – elektromos háti permetezővel, illetve vitaminban gazdag gyümölcs-csomagokkal gazdagodtak.

A Kertésztanoda program idei évadának zárásaként változatos díjakkal jutalmazta a kiskertjeiket, veteményeseiket egész nyáron át odaadóan gondozó tanulókat a Partiumi Falugazdász Hálózat. A programban részt vevő diákok a falugazdászoktól tavasszal kapott különféle zöldség-vetőmagokból és palántákból alakították ki veteményes-kertjeiket, majd a falugazdászok tanácsait követve növényeik gondozása révén nem csak a kertészkedés örömeit, fortélyait, hanem a maguk által termesztett friss zöldségek gazdag ízét és zamatát is megtapasztalhatták.


 

A Kertésztanodába benevező tanulók közül a legszebb és legügyesebben gondozott zöldségeskert a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz tartozó gálospetrii Szentháromság Gyermekotthon lakóinak munkáját dicséri. „A kapott magokból kialakított ágyásokat a nyári, csapadékmentes időszakban is szakszerűen gondozták, gyomlálták a gyermekek. A növények rendszeres öntözésére is figyeltek, amit a hajnali és az esti órákra időzítettek. A betakarítást is szívvel, lélekkel csinálták. Teljesen megérdemelték a gyermekek a fődíjat, ami az október végi vakáció időszakában egy kis kirándulás, a szatmárnémeti Aquastar élményfürdőben eltöltött nap volt” – mondta el Nagy László agrármérnök, Érmihályfalván és környékén tevékenykedő falugazdász.


 

A szakember ugyancsak elismeréssel beszélt az érmihályfalvi Technológiai Líceum osztályközösségéről, akik közösen, iskolájukat képviselve vettek részt a Partiumi Falugazdász Hálózat a gyermekeket kertészkedésre és egészséges, friss zöldségek fogyasztására ösztönző programjában. Az iskola szabadföldjében és fóliasátorában termesztett zöldségekhez hasonlóan a diákok kertészeti tevékenységbe fektetett ideje és energiája sem veszett kárba: az osztály jutalma egy 16 literes, elektromos háti permetező lett, amit az érmihályfalvi FarmChem Gazdabolt felajánlásaként vehettek át a tanulók.


 

De azok a Kertésztanodás-tanulók sem maradtak jutalom nélkül, akiknek a veteményeseit a nyári hónapokat kísérő aszály tönkretette. Számukra a falugazdászok gyümölcsöket és ízes sütőtököket tartalmazó ajándékcsomagokkal kedveskedtek. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány székelyhídi Gyermekjézus Otthonának lakóit a helyi zöldség és gyümölcsféleségekből összeállított ajándékkosárral Antal József, térségi falugazdász lepte meg.


 

Elégedetten beszélt a partiumi kiskertészek tevékenységéről, és az első ízben meghirdetett Kertésztanoda program fogadtatásáról Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora. „Ezt a jó kezdeményezést folytatnunk kell. Elsősorban a szociálisan hátrányos helyzetben levő gyermekeken tudtunk segíteni, illetve sikerült azokat a kisiskolásokat is megszólítani, akik fogékonyak a mezőgazdaság, a kertészet iránt. Hisz nem csak elvetették a falugazdászoktól kapott vetőmagokat, hanem öntözték, ápolták is az ágyásokat, a végén pedig meg is kóstolhatták azt a termést, ami munkájuk nyomán termett. Örülök, hogy jutalmazni és díjazni is tudtuk a résztvevőket. Azt gondolom, hogy jövőre a Kertésztanoda-programot ki kell teljesítsük minél több tanintézményre” – fűzte hozzá Magyar Lóránd.


 

Az első év tapasztalatai alapján a folytatás szükségességét hangsúlyozta Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője is. „Voltak olyan iskolák, gyermekotthonok, alapítványok, ahol a gyermekek egész szép veteményeseket és meglepően jó terméseredményeket értek el. Olyan is volt, ahol az időjárás, vagy az öntözési lehetőségek hiánya miatt nem maradtak meg a palánták, foghíjasok lettek az ágyások. Összességében viszont mindenképp sikeresnek és hasznosnak ítéljük a programot, ami jövőre folytatnunk kell. Sok olyan gyermek van, akik olyan közegben cseperednek, ahol nincs mód a kertészkedésre. Ha fiatalon nem látják, nem tapasztalják, akkor felnőttként sem érzik szükségét, hogy kialakítsanak egy konyhakertet, pár négyzetméteren maguk állítsák elő a családjuknak szükséges zöldségeket. A Kertésztanoda-programmal arra szeretnénk ráébreszteni a fiatalokat, a diákokat, hogy a kertészkedés nem is akkora ördöngösség” – szögezte le Kovács Szabolcs. A szervezeti vezető megköszönte a támogatását azoknak a gazdaboltoknak, mezőgazdasági vállalkozásoknak, cégeknek, akik vetőmag-adományaikkal és felajánlásaikkal segítették a program első évadának megvalósulását.


 

Forrás: partiumigazda.ro