Az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztálya 2020. december 10-én – a koronavírus világjárvány okozta korlátozások ellenére – megtartotta év végi, hagyományos Kárpát-medencei Összefogás Fórumát – ezúttal on-line módon.
Az rendezvénybe 28 külhoni helyszínről kapcsolódtak be a külhoni civil agrárszervezetek, falugazdászok, egyénileg és csoportosan, az adott ország járványügyi előírásainak megfelelően. Elmondható, hogy az összetartozás érzését megélhették a résztvevők – még ha csak a virtuális térben is.

A Himnusz eléneklését követően Dr. Nagy István miniszter úr köszöntötte a konferencia résztvevőit, beszédében hangsúlyozta, hogy a határon túli magyar agrárközösségek fejlesztése a koronavírus-járvány alatt sem szakad meg. Az Agrárminisztérium által két éve működtetett Kárpát-medencei Falugazdász Program hatékony és eredményes.

A miniszter kiemelte: „az a hivatásunk, hogy a hosszú évtizedekre magára hagyott, elszakított magyarság mellé álljunk, hogy soha többé ne maradjanak egyedül.” Mint mondta, az érdekképviseletet ellátó civil agrárszervezetek munkája, valamint a Kárpát-medencei Falugazdász Program pénzügyi háttere a jelen nehéz körülmények közepette is biztosított és ez így is marad.  A 2020 elején kirobbant koronavírus-járvány miatt a falugazdászoknak az eddigi terepmunkától eltérően egy új kapcsolattartási formára, az online segítségnyújtásra kellett átállniuk, és mindez sikeresen megtörtént.

A köszöntőt követően Belánszky-Demkó Zsolt, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára fórumindító beszéde hangzott el. Beszédében helyettes államtitkár úr kiemelte, eredményes a tárca Kárpát-medencei ösztöndíjprogramja, amelynek keretében összesen 28 felsőfokú (Felvidék esetében középfokú), magyar nyelvű mezőgazdasági képzésben részt vevő, kiváló tanulmányi eredményt elért hallgató részére tudott ösztöndíjat biztosítani az agrártárca.

Hozzátette: más, új projektek között az Agrárminisztérium csatlakozott a Magyarországon több éve sikeresen működő Vándorbölcső mozgalomhoz is, ezáltal számos Kárpát-medencei, mezőgazdaságból élő magyar családnak tudott a tárca örömet szerezni a bölcsők adományozásával.

„Együttműködésünket mindig a személyes találkozások és a jó hangulatú közös programok jellemezték. Ez így lesz a járvány utáni jövőben is és nem ideát, vagy odaát, hanem a Kárpát-medencében, mindig előre nézve a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, Délvidéken, Drávaszögben, Muravidéken vagy az anyaország más vidékein.” – húzta alá Belánszky-Demkó Zsolt.

A továbbiakban egy-egy zenei betét, illetve kisfilm bejátszása mellett, Dr. Torda Márta főosztályvezető asszony moderálásával a partnerszervezetek beszámolói következtek Felvidékkel kezdve, Kárpátalján, Erdélyen, Vajdaságon, Drávaszögön keresztül Muravidékig.

A szervezetek beszámolói általánosságban kitértek a 2020. évi terveikre, azokból mit sikerült megvalósítaniuk, milyen tervek nem teljesültek, esetleg mely munkák maradtak el. Mindenhol jelentős mértékben befolyásolta a munkát a járványhelyzet. A pandémia munkára gyakorolt hatásának megítélése többnyire negatív volt, de néhány szervezet beszámolójában hallhattuk, hogy ez újfajta lehetőségeket is hozott. És minden beszámolóban fellelhető volt a járványhelyzet mielőbbi megszűnésének reménye!

Több országban is választások voltak 2020-ban, erről a szervezetek szintén említést tettek hozzászólásaik során.

Néhány szervezet beszámolója tartalmazott olyan elemeket, melyeket érdemes kiemelni és a többi szervezet számára követendő példaként állítani.

Felvidékről a Szlovákiai Agrárkamara dunaszerdahelyi vezetője, Patasi Ilona és a Gazda Polgári Társulás elnöke, Varga Péter együtt jelentkeztek be a beszélgetésbe. Beszámolójukban kitértek a falugazdászok munkájára, képzésük fontosságát hangsúlyozva. Szót ejtettek a középfokú szakképzés fejlesztési igényéről is.

Fazakas Miklós, az RMGE Maros Szervezet elnöke elmondta, hogy a járványhelyzethez mindenkinek alkalmazkodnia kellett, az újfajta munkát mindenkinek tanulnia kellett. Meglátása szerint a Kárpát-medencei együttműködés kölcsönösen előnyös, kezd beérni a 10 éve megkezdett munka. Tapasztalata szerint a vírushelyzet lehetőséget is jelentett – pl. online képzéseik terén nagyobb résztvevői létszámmal és több tanfolyamot tudtak tartani. Felhívta a figyelmet, hogy az agráriumban zajlik a generációváltás, erre minden szervezetnek és a falugazdász hálózatnak is fel kell készülnie. Szervezetük a gazdakörökkel közösen létrehozta a Marosi Gazda Kft.-t, amely a gazdálkodókat segíti, jelenleg input oldalról, de tervezik a közös értékesítési munka beindítását is. Ajánlja ezt a megoldást minden olyan helyen, ahol a szövetkezeti formától „idegenkednek” a gazdálkodók. Elnök úr tájékoztatta a fórum résztvevőit, hogy bejegyzésre került a „Maros-termék Védjegy”.

Kolumbán Gábor, a Civitas Alapítvány elnöke konkrét javaslatokat fogalmazott meg:

-     - gazdák felkészítése az online térben való munkára (technikai és képzési felkészítés is)

-    - a falugazdászok célirányos felkészítése az EU új agrárpolitikájára – ez jelentős segítség lehet a gazdálkodók részére nyújtandó információk átadásához (2021-27 időszak támogatásai, fenntarthatóság, öko gazdálkodás, precíziós gazdálkodás, stb.)

-   - pályázati kiírásoknál kiemelten legyen támogatott a gazdálkodók közös pályázati tevékenysége

-      - készüljön felmérés – és az alapján kerüljön forrás biztosításra – a közösségi alapú természeti vízgazdálkodás kialakítására.

A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, Becze István a biogazdálkodás támogatásának fontosságát hangsúlyozta, valamint szintén az agrárszakképzés megerősítését nevezte meg prioritásként.

Kastal László, a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés igazgatója beszámolójában jó példaként mutatta be tangazdaságukban nyáron tartott gyermektáborokat, melyek nagy népszerűségnek örvendtek. Ajánlja más szervezeteknek is, hiszen tapasztalatuk, hogy sok mezőgazdásznak jön táborba a gyereke, ezáltal is bővül a gazdakapcsolat.

Nagy Miklós a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége elnöke hozzászólásában sokakat érintő felvetést tett. Elmondása szerint a falugazdászok munkája elfogadott, sőt elismert, falugazdászaik népszerűek a gazdálkodók körében, a falugazdászok létszámának növelését elengedhetetlennek tartja. Ezt igazolja falugazdászaik éves munkája, melynek során 2020-ban valamivel több, mint 14500 gazdához jutottak el (személyesen, illetve online).

Drávaszögből a HMDK Gazdakörének elnöke, Szabó Attila rövid beszámolójában hangsúlyozta, hogy sok tervezett programjuk maradt el a pandémia miatt, de sikeres volt a Magyarok Kenyere programban való részvételük.

Muravidékről Farics Dorisz falugazdász, a Csentei Szőlőtermelők Egyesületének elnöke kapcsolódott be a munkába. Egyesületük kiemelt programja, fennállásának 30-ik évfordulójára tervezett nemzetközi találkozót április hónapról októberre halasztották, de az újabb koronavírus-hullám ekkor sem tette lehetővé annak megtartását. Mint mondja, minden rosszban kell valami jónak is lennie, ő azt látja jónak, hogy az emberek „felfedezték” a hazai termékeket, segítik ezzel a termelőket, nem utolsó sorban pedig, friss, egészséges ételekhez jutnak!

Zárszóként szinte kivétel nélkül fontosnak tartották megemlíteni, hogy – ha csak virtuálisan is, de jó volt újra „találkozni” 

A beszámolókat követően bemutatásra került a szervezetek által beküldött, a külhoni magyar gazdák életét bemutató képekből összeállított „100 év 100 kép” című kiadvány, valamint azok a teremtáblák, melyek olyan, anyaországi vagy valamely elszakított területeken lévő városokat mutatnak be, amely városokról az Agrárminisztérium tárgyalótermei elnevezésre kerültek az Összetartozás Éve alkalmából.

Az Összefogás Fórum nem képzelhető el „lelki feltöltődés” nélkül. Dr. Torda Márta főosztályvezető asszony Wass Albert - Magyar karácsony az égben című művének egy részletét olvasta fel ebben az Adventi időszakban, Karácsonyra hangolódva.

A megindító, gondolatébresztő sorok meghallgatását követően a rendezvény Demjén Ferenc Legyen ünnep című dalával, majd „virtuális-koccintással” és a Szózat eléneklésével zárult.

 

Mivel is búcsúzhatnak egymástól a Fórum résztvevői egy ilyen év után?

Jövőre, Veletek – de ismét személyesen!