A Magyar Agrárminisztérium támogatásának köszönhetően idén is részt vehettünk a Felvidéki Falugazdászok képzési programján, melyet a Gazda Polgári Társulás és a Szlovákiai Agrárkamara szervezett. A háromnapos képzési program a Karvai Vidékfejlesztési Szakközépiskola előadótermeiben valósult meg, amelyek az elmúlt évek alatt tökéletes helyszínnek bizonyultak a falugazdászok továbbképzésére.

A képzési program első napját Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke nyitotta meg Patasi Ilonával, a Szlovákiai Agrárkamara elnökével. Továbbá köszöntőt mondott Dr. Hancsók Szabolcs, az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának referense.

A program keretében Csicsai Péter agrártanácsadó és növényorvos tartott előadást az aktualitásokról és újdonságokról a GSAA térinformatikai rendszerében, majd délután Brigan Dezső informatikus, a Sevenet Kft.-től bemutatta az agrár célú drónok üzemeltetésének szabályozását. Ismertette az alapfokú drónrepülési alkalmassági vizsga követelményeit, alapszabályait és feltételeit.

A program második napján drónmonitoring agrárszaktanácsadási előkészítőn vettünk részt, amelyet Kornél Czíria mérnök úr, a Skymaps Kft. szakértője tartott. A gyakorlati részben a drón reptetését sajátítottuk el, amely tartalmazta a repülési terv készítését, a drón manuális irányítását és adatgyűjtését. A délutánt az elméleti résszel folytattuk, amely magába foglalta az adatfeldolgozást, kijuttatási terv készítését, különböző elemzések elvégzését és a műholdas monitoringot.

A harmadik napon Patasi Ilona elnök asszony tartott szakmai előadást az aktuális pályázati lehetőségekről. Továbbá megvitattuk az elmúlt hónapok tapasztalatait, az eddig elért eredményeket, és meghatároztuk a jövőbeli irányokat.

A program utolsó pontja a talajszkenner mérési gyakorlata volt, melyet Brigan Dezső informatikus mutatott meg nekünk. Az általunk hozott talajmintákat elemeztük, és gyakoroltuk a szkenner használatát.

A képzés a karvai Slovfood őstermelői piac megtekintésével zárult. Több tucat családi gazdaságot, manufaktúrát, szőlőtermelőt és minőségi kézműves élelmiszerek termelőit hozta össze ez a kivételes kézműves fesztivál. Az ilyen és ehhez hasonló programok teszik lehetővé, hogy képesek legyünk megőrizni a hagyományos vidéki életformát.

Šuba Viktória, Zselíz, 2024.09.27.