A 2024-es év első gazdatalálkozóját Rimaszombatban szerveztük meg Tankó Tamás falugazdász kollégámmal. A találkozó fő célja az volt, hogy sorra vegyük azokat a feladatokat és fontos időpontokat, amelyekre érdemes odafigyelniük az év elején, valamint informáljuk a gazdákat a legújabb aktualitásokról.

A gazdatalálkozó kezdetén átbeszéltük az előző év történéseit, problémáit, valamint felvázoltuk azokat a témaköröket, amelyekről később szó lesz.

Az előadásokat Bota Ferdinánd kezdte, aki a Creatiger Kft. portfólióját jött el hozzánk bemutatni Budapestről. A cégük főleg víztározók, trágyatározók kivitelezésével, az ezeknél használatos szigetelőanyagok gyártásával és kazaltakarók méretre gyártásával foglalkoznak. Az utóbbi különösen érdekelte a gazdákat, hiszen a bálák tárolása sokszor körülményes és a szabad ég alatt végzik.
Ezután következtek a feladatok, amelyek leghamarabb várnak a gazdákra:

·         a földbérleti díjakat összegző táblázat helyes kitöltése és leadása a járási földhivatalban – január 31.-ig.

·         az ÚKSÚP – Központi Mezőgazdasági Felügyeleti és Vizsgáló Intézet új online rendszerének bemutatása és használata, amelyben minden évben kötelezően le kell adni a trágya- és vegyszerhasználati jelentést – határidő február 15.

·         a mezőgazdaságban keletkező veszélyes vagy egyéb hulladék jelentésének és leadásának szabálya - határidő február 28.

A gazdatalálkozó folytatásában a 435/2022, valamint 436/2022-es törvények aktuális változtatásai lettek kitárgyalva, hogy a „DPEP - kondicionalitás” és az „Agro-ökológiai program” -on belül mire számíthatnak a gazdák.
Ezt kibővítve szó esett a 2024-es területalapú támogatás két fontos feltételéről: 1. a kötelező táblázat leadása a „földhasználati jogokról” legyen az saját tulajdonban vagy bérben, a 2. pedig a chip-es személyi igazolvány megléte minden kérvényezőnek a támogatás igényléséhez.

Röviden be lett mutatva az egyik aktuálisan kiírt pályázat is, amely esetleg érdekelheti a gazdálkodókat. A 72/PRV/2023 - 4.1 felhívásnak a témája „A megújuló energiaforrások”, azon belül is a fotovoltaikus panelekre és a hőszivattyúkra lehet pályázni.

Az előadásokat „A növénytermesztés, állattenyésztés kihívásai 2024-ben” témával zártuk, ahol közös vita formájában megbeszéltük az egyes gazdálkodók problémáit és válaszoltunk a kérdéseikre. A legnagyobb kihívás, amivel szembesülnek most az a területalapú támogatás kifizetésének hiánya, ami miatt sokaknak kölcsönre volt szükségük az évkezdéshez. Ezt tetézi a szélsőséges időjárás okozta vízkárok és a nagyon alacsony felvásárlási árak.

A gazdatalálkozóra közel 20 gazda jött el, viszont voltak többen, akiket érdekelt volna az előadás, sajnos végül nem tudtak megjelenni. Velük majd a későbbiekben személyesen vesszük át az egyes témaköröket.


Bodon Dávid - Falugazdász