Az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztálya 2019. december 5-én immáron nyolcadik alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencei Összefogás Fórumot Budapesten a Vajdahunyadvárban.

A program célja az volt, hogy a Kárpát-medence agrártársadalma együtt legyen, a gazdák megoszthassák egymással az elért eredményeket. A fórum mára a Kárpát-medence legrangosabb gazda összejövetelének számít a külhoniak körében.

A fórumot dr. Nagy István agrárminiszter nyitotta meg, aki elmondta, hogy a Kárpát-medence gazdatársadalma részére nyújtott kezdeti, elsősorban erkölcsi, szellemi természetű segítségnyújtás a magyar gazdaság egyre jobb teljesítményének köszönhetően kiegészült a külhoni magyar vállalkozások, köztük döntő részben agrárvállalkozások anyagi támogatásával, elsősorban a külhoni gazdaságfejlesztési pályázatok révén. 

Hozzátette, a kormány kiemelt figyelmet fordít azoknak a programoknak a támogatására, amelyek a helyi gazdák összefogásán alapulva értékteremtő, jövőt építő gazdasági vállalkozásokat hoz létre.

Nagy István kiemelte, a Kárpát-medencei Összefogás Fórum küldetése a szakmai fórumokon is jelen van, ahol válaszokat keresnek a határon túl élő magyar gazdák problémáira. Ennek érdekében a tárca mintegy 50 határon túli agrárszervezettel működik együtt, ezzel több mint tízezer határon túli magyar gazdálkodót tudnak megszólítani.

Az agrárminiszter elmondta, a magyarság és a Kárpát-medence gazdasági sikere a szomszédos államoknak is eredményeket jelent, a szomszéd országokra pedig stratégiai szövetségesként tekintenek, ebben az ott élő magyar nemzeti közösségek a legfőbb partnerek.

Magyarország célja, hogy a gazdasági feltételek javítása révén is, hozzájáruljon a külhoni magyarság nemzeti identitásának, nyelvének, kultúrájának megőrzéséhez, erősítéséhez és a szülőföldön való boldogulásához - mondta Nagy István.

Belánszky-Demkó Zsolt, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy az Agrárminisztérium külkapcsolataiban kitüntetett szerepet kap a külhoni magyarsággal való kapcsolattartás, így helyet kap a határon túli vidékfejlesztés, a szakképzés támogatása, a tanulmányutak, ösztöndíj- és gyakornok-programok szervezése, az európai uniós fórumok koordinációja, a szakmai programok anyagi támogatása, a szakmai napok megtartása, illetve a sikeres megjelenés az OMÉK-on. A hétköznapi együttműködések erősítik a Kárpát-medencei gazdálkodási teret - tette hozzá a helyettes államtitkár.

A fórum keretében a Kárpát-medencei civil agrárszervezetek vezetői beszámoltak 2019. évi tevékenységükről, bemutatták az elért eredményeket, megvalósított programokat, valamint ismertették a jövő évre vonatkozó terveiket.   A meghívott gazdák és falugazdászok az agrárdigitalizációról és a HÍR védjegyekről hallgathattak meg érdekes előadásokat, valamint játékos csapatépítő feladatok, este pedig egy közös színházi előadás és vacsora várta a résztvevőket.