A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatásával borbirói képzést szervezett Vajdaságban. A képzés célja, hogy a résztvevők minőségi oktatás keretein belül olyan tudásra és tapasztalatra tegyenek szert a borismeret témakörében, amelynek birtokában helyt tudnak állni helyi, vagy akár nemzetközi borversenyeken is.
Szerbia, és különösen Vajdaság, számos kiváló borral büszkélkedhet, ami azt bizonyítja, hogy a helyi borászok magas színvonalon dolgoznak, és kiemelkedő minőségű borokat állítanak elő. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy helyi szinten is legyenek olyan szakértők, akik ezeket a borokat szakszerűen elbírálják, és építő jellegű véleményt nyújtanak a borászok számára. Ez a visszajelzés segíti a borászatok fejlődését, és tovább emeli a helyi borok színvonalát.
A képzés első két napjának – 2024. november 19-én és 2024. november 20-án – a VASZ székháza adott otthont. A tartalmas és magas színvonalú előadásokat Fabók Mihály sommelier és Kozma Kálmán, a KEGSOSZ alelnöke tartották. A képzésen jelen volt a KEGSOSZ elnöke, Slezsák Zoltán is. Az eseményen összesen 25 hallgató vett részt.
A képzés elméleti résszel kezdődött, amelynek témakörei a sommelier munkakörének bemutatása, a borkóstolás folyamata, a borok minőségi jellemzői, a borok fontos összetevői, a borhibák és borbetegségek felismerése, a borok szakszerű és objektív értékelése, valamint a bírálati pontozás gyakorlása voltak. Az elméleti rész mellett kiemelt hangsúlyt kapott a gyakorlati oktatás is, mivel a hallgatók így szerezhettek tapasztalatot arról, hogyan lehet illat és íz alapján azonosítani egy adott szőlőfajtát, évjáratot, vagy felismerni esetleges borhibákat. A két nap során a résztvevők összesen 22 mintát kóstoltak és véleményeztek.
A képzés 2025 januárjában folytatódik, a cél pedig a résztvevők tudásának további gyarapítása és a gyakorlati tapasztalatok bővítése.
Juhász Árpád falugazdász
Kelt: Feketics, 2024. 11. 22.