A vándorméhészek jó része nem utazott el az ország legdélebbi akáctermő vidékeire, habár az utazást lehetővé tenné a 8-as számú katonai rendelet, ugyanis a szárazság és az éjszakai fagyok következtében bizonytalanná vált, hogy megtérülne a hosszú út. Idén a méhészek számára felemás a szezonkezdés, ezért kiadós csapadékban bíznak.

Bizonytalanul kezdődik az idei szezon is a méhészek számára a tavalyi katasztrofális idény után, sokan nem is kockáztatták meg a hosszú utat az ország legkorábban virágzó déli akácos vidékeire, hiszen a szárazság és az éjszakai fagyok következtében kétségessé vált, hogy az első vándorlás megtérülne.

Úgy értesült, hogy a méhészek által első akácnak nevezett, Duna-menti déli vidéken az akácvirágzás gyenge, és így aki elutazott, az is méheit a repceföldön legelteti – tájékoztatott a szezonkezdés bizonytalanságairól Ádám József vándorméhész, a többségében udvarhelyszéki méhészekből álló Örösi Méhész egyesület elnöke. Hozzátette, sok vándorméhész nem is vállalta be a csaknem ötszáz kilométeres utat Calafat környékére, hisz ott homokos területek vannak, így ha szárazság van, az akácok nem nagyon mézelnek.

Az éjszakai fagyok miatt is aggódnak a méhészek a szárazság mellett. „Szépen indult a szezon, mert elég enyhe tél volt, de hát azt mind tudjuk, hogy amikor enyhe a tél, a fagy mindig vissza szokott jönni áprilisban, éppen akkor, amikor nem kellene. Itt hál’istennek a gyümölcsösökben nem történt nagy baj, de az akác ennél kényesebb. Ott amikor megtörténik a rügynek a hasadása, akkor a fagy már károkat tud okozni benne. Ez nem azt jelenti, hogy nem lesz virág. Lesz, csak sarjúvirág, és az gyengébben vagy egyáltalán nem mézel” – mondta el Ádám József.

Hozzátette még, hogy éjszaka is 15-16 fokos hőmérséklet szükséges az akácnak ahhoz, hogy mézeljen, ám mivel idén tavasszal hideg van, így a vándorméhészek nagy része, inkább az első akácon nem kockáztatott, hanem a második akácnak nevezett vidékekre megy először gyűjteni, amely a Kárpátok déli lejtőin terül el, majd a harmadik akácra, ami az erdélyi – Medgyes és Szeben környéki – területeket foglalja magában. A vándorméhész is csak a hétvégén indul el méheivel a déli országrészbe. Biztosnak igérkezik viszont a harmadik akác– mondta bizakodva a méhészegyesület vezetője a Medgyes környékén hétvégén elvégzett terepszemléje alapján.

“Számításba kell venni azt, hogy aszályos évnek néz ki az idei. Már most szárazság van, és ha a héten nem lesz eső, akkor a repce bizony nem lesz igazán mézelő. Az időjárás ugyanígy befolyásolja az akácot is. Kérdés az is, hogy mi lesz a napraforgóval – mert el lehet vetni, de nem biztos, hogy kikel. Tehát ha nem lesz csapadék, akkor semmi jóra nem lehet számítani. Folytathatnám azzal, hogy a kaszálókon vajon milyen lesz a virágzás. Nagyon fontos, hogy legyen csapadék és meleg, ugyanis a páradús levegőben sokkal nagyobb a nektárképződés” – összegezte a méhészek aggodalmait és reményeit Ádám József.