Az idei, 2020-as év gazdálkodóinak számtalan időjárási tényezővel kellett szembenézniük.
A tavaszi szárazság hatására a vetések nagy része lassabban indult fejlődésnek. A nedvességhiánynak köszönhetően több járás, köztük a lévai- és a nagykürtösi- járás is jelentett szárazság okozta problémákat, a növények növekedésével és fejlődésével kapcsolatban.

Az extrém szárazságot június közepén egy több napig tartó esőzés követte, mely, bár nem májusi esőről beszélünk, így is aranyat ért. Fellélegezhettek a mezőgazdászok, hisz a kiadós esőnek köszönhetően optimalizálódott a növényállományok állapota. A száraz, gyakran szeles időjárás alaposan kiszárította a talaj felső rétegeit, így a júniusi eső jól jött mind az őszi vetésű gabona, mind a kukorica és a napraforgó fejlődésénél.

Ősszel, a jelentős mennyiségű csapadék hatására a betakarítási és vetési munkálatok kivitelezése is akadályozva volt. Némely eszköz használata lehetetlenné vált, pl. a tárcsa hatástalannak bizonyult. Ebben az időszakban a kapás eszközök és a kultivátorok kerültek előtérbe. A szántás elvégzésével is várni kellett az első fagyok beköszöntéig, mivel a nedves körülmények a szántás minőségén is meglátszanak.



















Az időjárás változékonyságából eredően semmi sem haladt a megszokott kerékvágásban: késtek az őszi betakarítási munkálatok, valamint az őszi vetések egy része is elmaradt. Az őszi vetések során a repcénél nehézkes csírázással, keléssel szembesültek a gazdálkodók, és bár a szeptemberi eső hatására beindult a fejlődése, azonban a növényvédelmi beavatkozások sok helyen határidőn túl lettek elvégezve.



Egyedül az őszi árpa vetése kezdődhetett el időben, 90 %-ban valósult meg az esős időjárás beköszönte előtt. Az őszi búzánál is adódtak problémák, melynek vetése nagyjából 30 %-ban valósult meg az optimális vetési időben. Nagy területen maradt a szántóföldön a kukorica, az aratás késése miatt – ez a költségekben is megmutatkozott, hiszen a magasabb nedvességtartalmú kukorica magasabb szárítási költségekkel járt.

A gazdálkodók bizakodva várják a következő évet, mely remélhetőleg kedvezőbb állapotokat hoz magával.

Ing. Pecséke Andreas – Falugazdász