Az idén megháromszorozódott a Felvidéken összegyűlt búza mennyisége, melyet a Magyarok Kenyere Program keretén belül Dunaszerdahelytől Kassáig gyűjtöttek a Falugazdászok a Gazda Polgári Társulás és a Szlovákiai Agrárkamara koordinálása mellett. A lisztadományok egy helyszín kivételével már szétosztásra is kerültek.
A jótékonysági kezdeményezés célja, hogy a Kárpát-medence magyarlakta részein élő adományozóktól, gazdáktól nemzeti összefogással búzát gyűjtsenek. Felvidéken az így összegyűjtött búzát idén is a családi hagyományokkal működő gútai malomban őrölték meg, a lisztet pedig a szociálisan rászorultakat és a magyar gyermekeket segítő szervezetek között osztották szét.

Az idén tízéves „Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem” program keretében negyedik alkalommal, a társadalmi felelősségvállalásával összhangban karolta fel a búzaadományok begyűjtését a Gazda Polgári Társulás és a Szlovákiai Agrárkamara a Felvidéken. A búzaadományokat 11 magyarlakta járásban 22 gyűjtőhelyen gyűjtötték a falugazdász-hálózaton keresztül július elejétől augusztus 20-ig.

A program keretében közel 90 tonna búza került megőrlésre, melyet 283 gazda illetve szervezet adományozott, ebből 46 tonna liszt készült.

Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke elmondta, az összegyűjtött búza jelentős mértékű növekedése a Falugazdász-hálózat segítségének köszönhető. A 2018 szeptemberében elindított Falugazdász program célja, hogy a határon túl olyan falugazdászokat alkalmazzanak, akik magas szintű  agrárvégzettséggel és informatikai ismeretekkel  rendelkeznek, illetve jól ismerik a szlovák és a magyar nyelvet, így tényleges segítséget tudnak díjmentesen nyújtani az érintett gazdálkodóknak. A falugazdászok feladatairól bővebben itt olvashat.

„A 12 falugazdász a saját régiójában kapcsolódott be a gyűjtésbe. Amikor a Gazda PT saját erőforrásaiból, egyedül gyűjtötte a búzát, akkor még csak 10 tonna gyűlt össze, tavaly ez a szám már 32 tonnára emelkedett, az idén pedig az összegyűjtött búza a tavalyihoz képest is megháromszorozódott, köszönhetően a falugazdász-hálózatnak” – vélekedett.

 

„A 45 ezer kilogramm liszt logisztikai szempontból is tetemes mennyiségnek számít. Az adományozást igyekeztünk úgy koordinálni, hogy elsősorban iskolák, gyermekotthonok, idősotthonok, egyházközösségek kapjanak belőle. A komáromi katolikus és református egyházközösségeknek egyaránt 500-500 kilogramm lisztet adományoztunk a napokban, akik a bölcsődétől, óvodán és iskolán át egészen az idősotthonokig működtetnek intézményeket. A lisztadományok jelentős része már szétosztásra került, egyedül a Nagysallói Református Egyházközség van még hátra, ahová 150 kilogramm lisztet adományozunk” – jegyezte meg Varga Péter.