Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete
Elnök: Zágoni Szabó András
Székhely: 310084 Románia, Arad megye, Arad, Episcopiei utca, 32. szám, 1. lakrész
telefon: 0040 257 254 605
e-mail: rmgearad@gmail.com

Az Arad megyei gazdamozgalom nagy hagyományokra tekint vissza. Példaként említhetjük a múlt század második, harmadik évtizedét, amikor is a megyében 23 gazdakör tevékenykedik, 1007-taggal. A második világégés, majd az azt követő erőszakos kollektivizálás teljesen eltörölte ezt a hasznos tevékenységet kifejtő mozgalmat.

1990. március 25.-én megalakul a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE), mely szervezet az Erdélyi Gazda Egylet (EGE) és az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület (EMGE) tevékenységét óhajtja folytatni.

Az RMGE szervezési tevékenységének köszönhetően a mozgalom egyre szélesebb körben terjed, Arad megyében is, ahol a megye lakosságának 12,8%-a magyarajkú, ebből 65% agrárérdekeltségű. Az említett munka eredményeként 1994-ben megalakul az RMGE Arad megyei szervezete is. Alapító tagok: Kocsik József, Horváth Imre, Molnár Gáspár, Csák Edit, Szabó Eduárd Zsigmond, dr. Almási Béla, Sipos György, Molnár Imre. Első elnöke dr. Almási Béla, ügyvezetője Kocsik József. Ez a vezetőség 1998-ig ebben a felállásban működik, amikor is Kocsik József átveszi az elnöki beosztást.

A gazdasági és politikai fejlődés maga után vonta az önálló jogi státus elnyerését is, mely tény 2003. június 6-án materializálódik. Hivatalosan is megalakul az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete, mint az országos RMGE szerves tagja.

Kocsik József 2018. májusában bekövetkezett elhalálozását követően a szervezet demokratikusan megválasztott vezetősége az alábbi: Zágoni Szabó András, elnök; Pozsár Ibolya, ügyvezető igazgató; Horváth Imre, alelnök; Varga István, alelnök; Nagy Zsolt, alelnök; Kranowszky Nagy Andrea Szilvia, elnökségi tag; Andresz József, elnökségi tag; Molnár Gáspár, elnökségi tag.

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete megalakulásától kezdve törekedett a társadalmi-kulturális érdekek oltalmazására, humanitárius és szociális segítségnyújtásra, az Arad megyei magyar gazdák érdekképviseletére; termelési feltételeinek segítésére, közösségük megerősítésére, szakismeretük gyarapítására.

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete szerkezeti felépítésének fontos alapkövei a megye helységeiben működő gazdakörök, amelyek összefogják a településeken gazdálkodó kis- és nagytermelőket.

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete számos együttműködési szerződést kötött hazai és határon túli szervezetekkel, mezőgazdasági kamarákkal, főiskolákkal, számos képzés, tanfolyam és szeminárium valósulhatott meg az egyesület szervezésében - ”Farmer képző” tanfolyam; „Biotermesztői képzés” – Körös-Maros Alapítvány „Gazdaságélénkítés határ menti öko-rendszerek generálásával” Phare-CBC projektjének partnereként; „Versenyképes mezőgazdasággal az EU-ba” – az „Apáczai Közalapítvány” határon túli magyar oktatási programjában – biztosítva a tagsági kapcsolatok fejlődését, a tagok szakmai továbbképzését, a gazdálkodás eredményességét.  

A szegedi kutatóállomás szakmai irányításával 2010-ben beindított Fűszerpaprika Program keretében az Arad megyei termelők elsajátíthatták a hajtatásos hibrid fűszerpaprika termesztéstechnológiát. A Program fő célja, hogy a szegedi tájkörzethez tartozó településeken mind szélesebb körben állítsanak elő minőségi fűszerpaprikát.

Az Agrárminisztérium (korábbi Földművelésügyi Minisztérium) által elindított Kárpát-medencei Falugazdász Programon belül, Arad megyében, két fő látja el a falugazdász szolgálatot. A program célja a külhoni magyar gazdák segítése anyanyelvű tanácsadással és szakmai segítségnyújtással.

Az egyesület évről évre közreműködik a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem jótékonysági program regionális lebonyolításában. Az adományozók által felajánlott búzát az őrlést követően rászoruló gyermekeket, időseket segítő megyei karitatív szervezetekhez juttatja el.

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének legnagyobb múltú rendezvényeként számon tartott Magyar-magyar Gazdatalálkozó, kiváló alkalmat teremt a Kárpát-medence magyar ajkú gazdálkodói és agrárérdekeltségű vállalkozói számára partnerkapcsolatok kiépítésére, ápolására. A fórum célja, hogy a határon átívelő együttműködés hasznos és sokrétű legyen, azok számára, akik megtanulták megbecsülni a termőföldet és szülőföldet.