Vidék a városban: két napos vidékfesztivál Szatmárnémetiben

Publikálva: 2023. október 4.

Két napig hajnalban kakaskukorékolás, napközben pedig patkókopogás és önfeledten játszó, állatokat simogató gyermekek zsivaja törte meg Szatmárnémetiben a Kossuth-kert csendjét. Az iskolakezdést megelőző hétvégére időzítve a Partiumi Falugazdász Hálózat – ízeivel, mezőgépeivel, állataival és népi értékeivel együtt – immár negyedik alkalommal költöztette városra a vidéket.

Ha szeptember, akkor Vidék a városban! Szeptemberben immár negyedik ízben szervezte meg nagysikerű, családbarát rendezvényét a Partiumi Falugazdász Hálózat. A helyszín ezúttal is Szatmárnémeti, a megyeszékhely fákkal, sétányokkal tarkított zöld szíve, a Kossuth-kert volt.

 

A helyszín-választás nem véletlen, hiszen a gyermekek számára kisállat kiállítást, állatsimogatást, traktorozást, lovas kocsikázást, régi idők népi gyermekjátékaiból kialakított játszóházat, a felnőttek számára pedig hagyományos, szatmári termékek vásárát, gasztrobemutatókat és borkóstolókat kínáló falugazdász-rendezvénynek a Kossuth-kert az elmúlt három esztendőben is tökéletes otthona volt. A jó hangulatról a színpadon fellépő néptánccsoportok, gyermekdalokat és könnyű zenét játszó együttesek is gondoskodtak a vidék értékeit felvonultató fesztivál mindkét napja alatt.


Idén, újdonságként a szilvalekvár főzés menetét is élőben követhették az érdeklődők, hiszen Fehér Gyula falugazdász-társunk otthonról hozott üstjében szombat reggel – türelmét és hozzáértését bizonyítva – 200 liternyi szatmárhegyi szilva főzését kezdte el: az így készült lekvárt vasárnap már meg is kóstolhatták a látogatók.

 

„A Vidék a városban rendezvényünk úgy hiszem idén is elérte célját, hiszen a vidéki élet szépségeit és értékeit ezúttal is sikerült bemutatni és egy kicsit közelebb hozni a városon élőkhöz, a városi környezetben felcseperedő gyermekekhez. Minden évben rácsodálkozunk, hogy a falusi ember számára teljesen közönséges, hétköznapi gépek, eszközök, állatok milyen óriási hatást váltanak ki a városi környezethez szokott gyermekekben és sokszor szüleikben, nagyszüleikben is. Régi emlékek, a falun töltött gyermekkori évek jutnak az eszükbe. Az idősek mesélnek, miközben a kisunoka az igazi tehenet és kicsi borját csodálja vagy épp a nyuszikat és a kecskéket simogatja. Ezek olyan pillanatok, élmények, amiért megéri évről évre – ha csak két napra is – városra költöztetni a vidéket” – hangsúlyozta Kovács Szabolcs, a Vidék a városban rendezvény főszervezője, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.

 

Hasonlóan vélekedett Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Program koordinátora is, felelevenítve, hogy Szatmárnémetiben, az ő gyermekkorában még a ló vontatta fiáker hozzá tartozott az utcaképhez. „Mai szemmel nézve ez már elképzelhetetlen. Annál is nagyobb öröm és élmény a gyermekek számára, hogy a Vidék a városban két napja alatt kipróbálhatták a kocsikázást és lovashintókon, pónifogaton járhatták körbe a Kossuth-kertet” – tette hozzá Magyar Lóránd.

 

Elmondta: a negyedik alkalmához ért Vidék a város természetesen jövőre is folytatni kívánják. „Szükség van arra, hogy a Szatmárnémetiben élő városi embereknek megmutassuk a vidéki életet, megmutassuk azokat a szokásokat és azt az életformát, amik átalakulóban, eltűnő félben vannak. Sajnos gyermekeinknek lassan el kell magyarázzuk, hogy a tej, a zöldség és a hús nem az üzletek polcain terem, hanem a gazdálkodók fáradtságos munkával előállított termékei. Épp ezért szükséges, hogy a gyermek élőben lássák a tehenet, a lovat, a juhokat, a kecskéket, a szárnyasokat, a kisállatokat. Fontos az, hogy megmutassuk a vidéki élet sokszínűségét. Megmutassuk a vidéki élet becsületét” – szögezte le Magyar Lóránd.

 

A Vidék a városban 2023-as kiadását a Partiumi Falugazdász Hálózat égisze alatt a Szatmár Megyei Magyar Gazdák Egyesülete, a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület és a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület közösen hozta el az érdeklődőknek. A rendezvényt Szatmár Megye Tanácsa, a Szatmárnémeti város önkormányzata, a "G.M.Zamfirescu" Kulturális Központ, a Communitas Alapítvány, a Bethlen Gábor Alap és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.

Menü

Főoldal

Navigáció