Erdély legnagyobb magyar fesztiválját idén július 4–7. között szervezték meg a Maros-parton, pontosabban Marosszentgyörgyön, Marosvásárhely közelében. A rendezvény mintegy 113.000 embert látott vendégül a négy nap alatt. A fesztivál tudásfóruma a VIBE Koli volt, amelyet úgy hirdettek, hogy „inspirál, új távlatokat nyit és felvillanyoz”.
Erdély legnagyobb magyar fesztiválját idén július 4–7. között szervezték meg a Maros-parton, pontosabban Marosszentgyörgyön, Marosvásárhely közelében. A rendezvény mintegy 113.000 embert látott vendégül a négy nap alatt. A fesztivál tudásfóruma a VIBE Koli volt, amelyet úgy hirdettek, hogy „inspirál, új távlatokat nyit és felvillanyoz”.
A programokon kíváncsian vettek részt a középiskolások, fiatal családosok, tudatos élettervezők, útkereső fiatalok egyaránt, mert mindig akadt olyan előadó, akivel később óriásiakat beszélgethettek, akitől újat tanulhattak, akik segíthetik a karrierjüket. Témák, viták, kérdések és magukkal ragadó, jó kisugárzású emberek jelentek meg, tele ötletekkel, véleményekkel és tanácsokkal” – olvashattuk a VIBE honlapján. A Pro Agricultura Egyesület ennek jegyében működtette sátrát.
Az első napon a sátorba betérő érdeklődök az aranyosgyéresi Hektar Seeds menedzserétől, társtulajdonosától, Kovács Andrástól hallhattak érdekes információkat a zöldségvetőmag-nemesítésről, a beszélgetést Balló Tamás moderálta. Ezt követően a sátor vendége a tordaszentlászlói One Drop Cosmetics tulajdonosa, Szőcs Eszter volt, aki a természetes kozmetikumok, kiemelten a levendulaszappan készítéséről beszélt a hallgatóságnak a képzett vegyész pontosságával. A workshopon a résztvevők bepillantást nyertek az előállítási folyamat gyakortlati rejtelmeibe. A nap a nagyenyedi borvidék egyik meghatározó borászata, a Takács Pincészet borkóstolójával zárult Takács Imre vezetésével.
Másnap újra lehetett találkozni Szőcs Eszterrel (One Drop Cosmetcs), ezúttal az általa vezetett workshopon a résztvevők körömvirág kenőcsöt készítettek, ismerkedtek ennek egészségügyi hatásával. A következő vendég Nagy Erika, az aranyosgyéresi Agrosel Home Gardening ügyvezető igazgatója volt, aki a mezőgazdaságban elért sikerhez vezető út titkait osztotta meg a hallgatósággal. Beszélt továbbá az innováció fontosságáról, a modern technológia alkalmazásáról, a minőségi vetőmag szükségességéről, az új trendekről, a kihívásokról és az ezekhez való alkalmazkodás fontosságáról. Hangsúlyozta továbbá a gazdálkodók folyamatos tanulásának, a közöttük való együttműködésnek a fontosságát az egyre jobban tapasztalható éghajlatváltozás, és a változó piaci igények összefüggésében. „Ha villanypásztor, akkor Nexon!” – volt a következő programpont vezérgondolata, joggal, hiszen Antal Géza, a Pro Agricultura Egyesület elnöke beszélgetett „Nexon” Levivel – rendes polgári nevén Jánosi Leventével, a Nexon cég alapítójával és tulajdonosával egy remek hangulatú közönségtalálkozó keretében. A Pro Agri sátorban a második nap a Crama Vatra Rosia borkóstolójával zárult, Barabás Csaba István kalauzolásával.
A harmadik nap első meghívottja Magyari Ferenc, a Survey Topo Solutions (Kolozsvár) képviselője volt, aki az új generációs DJI mezőgazdasági drónokról tartott előadást, majd bemutatta a drónok működését permetezés közben. A következő előadó, Széll Levente, az Agrosel Home Gardening igazgatója Antal Géza egyesületi elnökkel beszélgetett a nemzetközi vetőmagüzletről. A jelenlévők megtudhatták, hogy mennyire egyedi és izgalmas ez az iparág, kezdve a vetőmag-kiválasztástól, a termesztés összetett folyamatán keresztül a globális piaci kihívásokig és lehetőségekig. Következő mozzanatként „Arass tudást!” címmel Szőke Magor, a Pro Agricultura Egyesület falugazdász koordinátora vezetett mezőgazdasági kvízt, ennek során csapatok mérhették össze tudásukat. A nap a Kárásztelek Pezsgőpincészet termékeinek kóstolásával ért véget – köszönet Leitersdorfer Edit Wilma ügyvezető igazgatónak az egyes tételekhez fűzött magyarázataiért.
A rendezvénysorozat utolsó napján, július 7-én a Pro Agri sátorban a program egy rendkívül időszerű beszélgetéssel kezdődött: Becze Istvánnal, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete vezetőjével Siklódi Lilla, a Pro Agricultura Egyesület kommunikációs munkatársa beszélgetett egy nagyon időszerű témáról, a mezőgazdaságban végbemenő generációváltásról, illetve a fiatalok részvételének fontosságáról az agráriumban. Az utolsó nap workshopján a résztvevők növényültetésről és azok gondozásáról szerezhettek gyakorlati ismereteket a kolozsvári Green Room Plant Studio képviselőjétől, Kassay Zsuzsitól. A következő eseményt ugyancsak Siklódi Lilla moderálta, Csapó Sándorral, a Petry Bistró Grill and Wine (Marosvásárhely), illetve Balázs Hunorral, a Kotyogó Étterem (Farkaslaka) séfjeivel beszélgetett a helyi és szezonális alapanyagok fontosságáról a gasztronómiában. A nap és a rendezvénysorozat a Pro Agri sátorban a diószegi Yanka Winery borkóstolójával zárult, ahol a jelen lévők Kelemen Orsolya jóvoltából betekintést nyerhettek a bio és natúr borok világába
Kun-Gazda Gergely
Képek: Gáll Hunor