VIBE Fesztivál, Marosvásárhely: a Pro Agricultura Egyesület is hozzájárult a sikerhez

Publikálva: 2023. július 13.

Július 6-9. között zajlott Erdély legnagyobb magyar fesztiválja Marosvásárhelyen, a Maros-parton. Az esemény rendkívüli alkalmat jelentett az agrárium aktuális kérdéseinek megvitatására is. A Pro Agricultura Egyesület fontosnak tartotta a fiatalok szakszerű tájékoztatását az agrárium jövedelmezőségéről, jövőjéről, az ágazatban zajló digitalizációs folyamatokról, ezért elismert szakembereket hívott meg, akik a fiatal generáció nyelvén értekeztek a témákról. A beszélgetéseket az egyesület elnöke, Antal Géza moderálta.


A fesztivál ötéves történetének legnagyobb és legsikeresebb kiadása zárult július 10-én, hétfőn hajnalban. Álljon itt néhány adat, ami szemlélteti a rendezvény méreteit: öt nap alatt 102 700 résztvevő, 600 koncertfellépő, közel 200 VIBE KOLI-s előadó, 1500 fős szervezői stáb, 411 önkéntes.


A fesztivál megnyitóján a résztvevőket köszöntötte Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, Soós Zoltán, Marosvásárhely Polgármestere, Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy polgármestere, Andacs Zsolt Levente, az Országos Magyar Diákszövetség elnöke, Hatos Attila, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség elnöke, és természetesen Rés-Konrád Gergely, a VIBE Fesztivál igazgatója. A felszólalók legfőbb üzente ez volt: megéri itthon maradni, itthon tanulni, dolgozni, családot alapítani, magyar jövőt építeni – és ehhez a fesztivál elsősorban a KOLI révén biztosított platformot.


A VIBE KOLI Erdély legnagyobb magyar fesztiváljának tudásfóruma, ahova évek óta a karizmatikus előadók, a különleges témák és a jó társaság vonzzák be a fesztiválozókat. Nem csoda, ha idén a kínálkozó lehetőséget megragadva, a Pro Agricultura Egyesület is hozzátett a KOLI sikeréhez: a mezőgazdaság közérdeklődésre számot tartó kérdéseit – a fiatalok nyelvén szólva, az ő érdeklődésükhöz igazodva – a kiemelt rendezvények közé sorolta.



Pénteken, a fesztivál második napján 17 órától került sor a Digitális megoldások a mezőgazdaságban című előadásra és az azt követő beszélgetésre. Az Antal Géza, a Pro Agricultura Egyesület vezetője által moderált beszélgetés meghívottai: Szlovák Norbert, a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság öntözési szakembere, dr. Ambrus Andrea, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem docense, a Digitális Agrárakadémia munkatársa, Varga Péter Miklós, a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. szakértője, a Magyar Precíziós Gazdálkodás Egyesület alelnöke voltak.

 

Szombaton, a fesztivál harmadik napján, Bántó Dániel, a Kallós Zoltán Alapítvány szaktanára, dr. Székely László Levente, szociológus, valamint Barabás László, a Codespring munkatársa a jövő munkahelyeit és a modern mezőgazdaságban használt digitális technológiákat ismertették a résztvevőkkel.

 

A mezőgazdaság és a digitalizáció kapcsolata rendkívül időszerű. A világban korábban nem látott tempóban zajlik a különböző gazdasági ágak fejlődése, a sorból nem marad ki a mezőgazdaság és az élelmiszeripar sem. Egyre több helyen jelennek meg az adatgyűjtésre szolgáló mérőműszerek, a komplex döntéstámogató rendszerek, melyek segítségével a gazdaságok teljesítménye nyomon követhető, adatokkal alátámasztott lépésekkel biztosítják a fejlődést. Míg 10–15 évvel ezelőtt a digitalizáció még csak egy kényelmi szolgáltatás volt, mostanra már komoly versenyelőnyt jelent, a jövőben pedig kötelező minimum lesz. Kérdés azonban, hogy képes-e tényleges megoldást nyújtani a mezőgazdasági ágazatok problémáira?

 

A digitalizáció nemcsak a mezőgazdasági üzemek működtetésének és irányításának módját változtatja meg, hanem a mezőgazdasági rendszer egészére is hatással van. Hozzájárulhat a vidéki területek távoli fekvéséből adódó problémák csökkentéséhez, és növelheti a társadalmi befogadási kapacitásukat. A digitális technológiák lehetőséget nyújtanak új vállalkozások kialakítására, és fokozhatják a vidék vonzerejét, különösen a fiatalabb nemzedékek körében.

 


Napjainkban egyre sürgetőbbé válik a generációváltás. Mindez óriási kihívást jelent az ágazatnak, de egyben lehetőséget is, a fiatalokkal ugyanis az információs társadalom nyújtotta tudás is bekerülhet a mezőgazdasági gyakorlatba. Nem csoda, hogy a fiatalok érdeklődéséhez, gondolkodásához igazodó előadás és megbeszélés rendkívül sikeres volt.

 

Kun-Gazda Gergely, falugazdász 

Képek: Metz Balázs

 


Menü

Főoldal

Navigáció