A Szövetség alapítását és működését az az alapvető gondolat vezérli, hogy lehetőségeihez mérten megpróbáljon segitséget nyújtani elsősorban a mezőgazdasági egyesületeknek, ezáltal a mezőgazdasági termelőknek, a munkájuk sikeresebb és eredményesebb megszervezésében, és hogy információt kapjanak azon lehetőségekről, melyet a tartományi és a köztársasági kormányok mezőgazdasági politikája biztosít számukra a termelés és értékesítés folyamatában, az EU integrációs hatások figyelembevételével.
A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége 2006-ban alakult meg azzal a céllal, hogy összefogja és egységesen képviselje a Vajdaság területén létrejött magyar agráregyesületeket, és azok érdekeit a különböző fórumokon.
A Szövetség Vajdaságban hét községet átfogó úgynevezett falugazdász-hálózatot épített ki a 2008. évtől kezdve. A kapcsolattartó, információátadó és érdekvédelmi szerepkörön belül a falugazdász- hálózat községi irodáiban a falugazdászok felvállalták a gazdaságok bejegyzési jogszabályokkal kapcsolatos ügyintézését, tájékoztatását, tanácsadását, az agráriumot érintő pályázati, eszközbeszerzési, terményértékesítési lehetőségek figyelését, és az azokról való időbeni tájékoztatást és tanácsadást, a szövetséghez tartozó községi agráregyesületek szervezési és egyéb ügyeinek intézését stb. Kezdetben 10 településen nyílt falugazdász iroda, ahol a magyar termelőknek, (sok településen nem beszélik az állam nyelvét), információt és segítséget nyújtottak a helyi falugazdászok.
A Szövetségnek 72 tagszervezete van egész Vajdaság területén, közel 6000 magyar termelő tartozik ezekhez a gazdaszervezetekhez és így a Szövetséghez. A szervezet központi irodája koordinálja a tagszervezetek munkáját. Négy irodát tudott a szervezet újra indítani Palicson, Zentán, Magyarkanizsán és Topolyán egy rövidebb időtartamra. A helyi irodák önállóan működnek a helyi viszonyoktól és adottságoktól függően, azzal az alapvető céllal, hogy segítsenek a községi egyesületeknek a működésében is.