Szatmár és Bihar megyében járt a Digitális Agrárakadémia Plusz

Publikálva: 2024. május 13.

Két megyében, két településen tartottak magyarországi szakemberek izgalmas és hasznos előadásokat a mezőgazdaságban elérhető technikai újdonságokról a Digitális Agrárakadémia Plusz keretében, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében. Az érdeklődők izgalmas előadásokat hallhattak a jövő mezőgazdaságáról, melynek eszközei már most is elérhetők.

Előbb a Bihar megyei Érmihályfalván, délután pedig a szatmári megyeszékhelyen, Szatmárnémetiben készítették fel a gazdálkodókat a jövő energiatakarékos és hozamnövelő megoldásaiból.

Magyarország Kormánya 2019-ben fogadta el Magyarország Digitális Agrár Stratégiáját (DAS). A DAS célja, hogy a digitális megoldások elterjesztésével és az ágazat tudatos adatgazdálkodásával hozzájáruljon a hazai agrárium hatékonyságának növekedéséhez, a termelői jövedelmek emeléséhez a környezeti erőforrások optimális felhasználásához, valamint a lakosság egészséges élelmiszerrel történő ellátásához.

A DAS kiemelt projektje a Digitális Agrárakadémia (DAA), amelynek célja a Kárpát-medencei magyar termelők felkészítése a digitális megoldások alkalmazására. A DAA segít eligazodni a digitális megoldások között, segít megtervezni a termelőknek a saját gazdaságuk digitális átállását, kiválasztani és használni a valóban hatékony megoldásokat.

Szatmárnémetiben a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora, Magyar Lóránd mezőgazdasági szakpolitikus köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva: tartani kell a lépést a technológia fejlődésével, különösen, ha az javít a gazdálkodók munkáján.

A két partiumi település előadásain résztvevők számára a Schemmer Group, azaz a Smart Energy Development képviselője, Martinák Tamás mutatta be a napelemek hasznosságát a mezőgazdaságban, majd Bustya Attila beszélt a precíziós növénytermesztésről, őt pedig Miklós Ervin követte, aki a digitális farmmenedzsment alapjaiba avatta be az érdeklődőket.

Az biztos, hogy a jövőben nagyon hasznosak lesznek azok a szenzorok és egyéb berendezések, amelyek már most is elérhetők a mezőgazdaság digitalizálásával foglalkozó cégeknél, a napenergia pedig egy olyan kihasználatlan terület még mindig, amely a gazdaságok energia-költségeit csökkentheti jelentősen. Ez pedig a mai energiaárak ismeretében komoly megtakarítást jelenthet minden farm számára.

Menü

Főoldal

Navigáció