A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros Szervezet az idei évben ötödik alkalommal szervezte meg az Erdélyben példa nélküli, és immár egyre jobban kiterjedő Nemzetközi Csűrszínházi Gazdanapot, melynek a hagyományokhoz híven a Maros megyében található Felső-Nyárádmenti Mikháza adott otthont.
A korábbi évekhez képest idén sokkal több program közül választhattak az érdeklődő gazdák: szakmai előadások, kulturális fellépések, kézműves-, állat- és gépkiállítások, ízletes hólabda sütés a sóváradi asszonyokkal, gulyásfőzés színesítette a napot.
Ahogyan azt a rendezvény főszervezője Csomós Attila, az RMGE MAROS elnöke elmondta, azért van szükség ilyen jellegű rendezvényekre, hogy az erdélyi gazdák megismerjék egymást, bővítsék ismereteiket, tapasztalatokat cseréljenek, megértsék, hogy miért van szükség mezőgazdasági marketingre, de nem elhanyagolható érv az sem, hogy jól érezzék magukat. Hiszen egy jókedvű gazdaember könnyebben köt ismeretséget, könnyebben teremt kapcsolatot a gazdatársakkal.
Szélyes Ferenc színművész, a Csűrszínházi Egyesület elnöke köszöntőbeszédében elárulta, hogy annak idején nem volt biztos abban, hogy igazán jó ötlet egy ilyen jellegű eseménynek helyt adni a Csűrszínház kulturális repertoárjában, de ma már nem kételkedik abban, hogy jó döntés volt.
„Békében és háborúban egyaránt enni kell, ezért a mezőgazdaságra mindig és mindenhol szükség van” – mondta el Csomós Attila elnök, így az egyesület egyik célja, ezen tevékenység megtartása az erdélyi magyarság körében, és a szülőföldön maradás feltételeinek biztosítása. A délelőtti csűrszínházban zajló fórum vezetője, Vajda György újságíró mindezekhez hozzáfűzte, hogy a gazdáknak sok türelemre és kitartása van szükségük, mert nem csak a termeléssel kell foglalkozni, hanem annak az értékesítésével is, amiben a média nagy szerepet vállal, ugyanis ők képesek igazán meggyőzni a fogyasztókat arról, hogy érdemes helyi terméket vásárolni.