Meglátni azokat a szépségeket, amelyek mellett hajlamosak vagyunk elsiklani, megismerni a székely nyulat és tisztába tenni azt, hogy miért kiváló a tönkölybúza – ennek adott teret a hétvégi Gyergyói Kamrabörze. /székelyhon.ro/
A gyergyószentmiklósi Magbörze és Palántamajális szezonális rendezvények sorát kiegészítve jött létre a Kamrabörze, melynek megálmodói, a Bara család elsősorban a tavaszi rendezvény nyomán elkezdődött éves folyamatot szerették volna kiértékelni, a kamrákba, almáriumokba, pincékbe került finomságokat csereberére vinni és recepteket megosztani. A szép számú érdeklődőnek ugyanakkor nemcsak ebben volt része a szombat délutáni rendezvényen, hanem azt megelőzően Lukács Géza, Tölgyesi Béla és Czimbalmos Tivadar tartott előadást.
Lukács Géza gyergyószárhegyi őstermelő a híres, neves és védjeggyel rendelkező káposzta mellett hobbijáról, a fényképezésről is beszélt. Az eseményen munkáinak egy részét is bemutatta a közönségnek.
Nem kis ámulatot keltett a hallgatóságban az, amikor Tölgyesi Béla állathordozóként funkcionáló sörös ládájából kiemelte a székely nyulat. Sokan először láthatták ezt a fajtát. A gazda elmondta, hogy egy csíkpálfalvi állatorvos tenyésztette ki 2010-ben a székely nyulat, amely egy középtestű fajta, haszonállatként kiváló, jó húsformát hoz, jól szaporodik, és a környezeti hatásokra, betegségekre is rezisztens – ideális a tartásra. Gyakorlati haszna ennek a fajtának például az, hogy élősúlyának 50 százaléka feldolgozható. Mivel az »alkatrészei« nem nagyok, ezért több hús marad meg – indokolta Tölgyesi Béla. A család egyebek mellett pástétomot és kolbászt is készít a tartásban lévő állományból.
Czimbalmos Tivadar arról beszélt, hogy tizenöt évvel ezelőtt volt szerencséje a tönkölybúzával találkozni, azóta pedig nyolc hektáron termeszti ezt a gabonafajtát. Elmondta, hogy elsősorban cserebere vásárt folytat a terménnyel, nem a pénz miatt foglalkozik vele, ugyanakkor a tönköly minden részét hasznosítja.
A hozzáértők előadásait követően a kamrabeli termékek csereberéjére került sor. Házi készítésű lekvárokat, befőtteket, zöldséges finomságokat, szárított- és zöldfűszereket adtak-vettek a jelenlévők, illetve recepteket és házi praktikákat osztottak meg egymással.