Táncpanoráma, koncertek, népművészeti kirakodóvásár, borkóstoló, falatozás, játszóház és egyéb szórakoztató programok várták az érdeklődőket a Népkör MMK idei által szervezett Interetno Fesztiválon, Szabadkán.
A megnyitón Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke köszöntötte a közönséget: A fesztivál kulcsszavai: a megőrzés és megbecsülés. Nemzeti értékeink megőrzése és megbecsülése mellett más nemzetek hagyományainak megbecsülése is éppoly fontos. Az Interetno Fesztivál minden évben erős pozitív energiát áraszt, ami a rendezvényre jellemző toleranciának tudható be. Jó lenne ezt a hozzáállást és energiát jobban átemelni hétköznapjainkba is – hangsúlyozta Nyilas Mihály.
Az egybegyűlteket Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, az idei Interetno Fesztivál nagyszínpadi koncertjeinek fővédnöke is köszöntötte:
– A saját értékeinknél nincs fontosabb, de ezeket felismerni, megismerni, összegyűjteni, megmutatni másoknak, újakat felfedezni, nem kis munka. Márpedig ezt a feladatot nem végzi el helyettünk senki sem, csak rajtunk múlik. Az Interetno Fesztivál nemcsak a magyar, hanem a környező, a Kárpát-medencében, de azon túl is élő nemzetek kulturális seregszemléjén keresztül jeleníti meg a mai korszellemet. A magyarságot a sors verte egybe, hazát a bátorsággal irányzott életösztön szerzett neki, de nemzetté a magyar szó teremtette. Mint jelképes erő és hatalom, a magyar szó a legnagyobb ereklyénk. A zene, a tánc mint művészet, a szépség örömét nyújtja. A magyar népzene remekműveiben felismerhetjük a nemzetmegtartó erőt is. E felismerésből a mindennapi életünkhöz erőt meríthetünk – zárta sorait Szász Jenő.
A fesztivált Maglai Jenő, Szabadka polgármestere nyitotta meg: – Az Interetno Szabadka kulturális életének ünnepi színfoltja, térségünk egyik jelentős kulturális eseménye. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy sokan látogatnak Szabadkára más helységekből e pár napra. A fellépő hazai és külföldi táncegyüttesek, a zenészek, a népművészek élő kultúrtérré varázsolják a várost. A néptánc, népzene évszázadokból gyökeredző világa az együttlét örömét jelenti. Nincs szükség tolmácsra, ezt az örömet bárki átérezheti – mondta Maglai Jenő.
Az egybegyűlteket köszöntötte Guba Zoltán, a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium – Hungarikum Főosztályának főosztályvezetője is: – Kedves számomra ez a kiállítás, közelinek érzem a matyó népművészetet. Egerben nőttem fel, apai nagymamám pedig matyó asszony volt. Édesanyjától tanulta a matyóhímzést, sokáig művelte is, és sokat mesélt róla nekem. Minden színnek megvan a maga jelentése, egy olyan művészet, amelyet egy ilyen színkavalkádból egységessé csak a matyók tudják megcsinálni. Nem véletlen, hogy a matyó népművészet a hungarikumok gyűjteményének is része.
A fesztiválmegnyitó előtt került sor a Szabadkai Városi Múzeum és a Népkör MMK Matyóföld rózsái című kiállításának megnyitójára az emléktárgyboltban. Az Interetno Fesztivál minden évben igyekszik egy-egy tájegységet, szellemi-kulturális örökségelemet, hungarikumot is bemutatni. Az idén Matyóföld világa érkezett Szabadkára, a mezőkövesdi Matyó Népművészeti Egyesület által.