Hajdú-Bihar megyei növénytermesztő farmon és az újfehértói gyümölcs-kutatóállomáson szemlélődtek, valamint a növényvédelemben használt drón- és önjáró robottechnológiákkal ismerkedtek október 14-15-i kelet-magyarországi tanulmányútjukon a Partiumi Falugazdász Hálózat Bihar megyei falugazdászai.
A Hajdú-Bihar Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és Nagy Miklós, a Hajdú-Bihar megyei magyar gazdákat tömörítő egyesület elnökének meghívására két napos kelet-magyarországi szakmai tanulmányúton vettek részt a hétvégén a Partiumi Falugazdász Hálózat Bihar megyei falugazdászai. A farmlátogatásokkal, drón- és robotbemutatóval egybekötött tapasztalatcsere költségeit a román-magyar országhatáron átnyúló „ALTERAGRI – Helyi gazdaság támogatása a mezőgazdasági termékek alternatív felhasználásának ösztönzésével” uniós pályázatból finanszírozta a szakigazgatóság.
Október 14-én a hattagú falugazdász-küldöttség első útja a Hajdú-Bihar megyei Tépére vezetett, ahol a Balogh Farmot keresték fel. A családi gazdaság évtizedekig baromfitartással foglalkozott, mára viszont a növénytermesztésre váltott. Éves szinten 800-900 hektárt művelnek, a területek túlnyomó részén – mintegy 70 százalékán – kukoricát termesztenek, ahol lehet, öntözéssel. A kiterjedt földterülethez és eredményes gazdálkodáshoz természetesen a korszerű géppark is elengedhetetlen: az alkalmazott növénytermesztési technológia mellett a családi gazdaság erőgépeit és felszereléseit, hidas és ágyús öntözőgépeit is szemügyre vehették a látogatók. Tépéről Derecskére, majd az ebédet követően az újfehértói gyümölcsfa-kutatóállomás telephelyére vezetett a bihari falugazdászok útja. A mezőgazdasági egyetem kihelyezett központjában megnézték a hűtőházat, majd lépésről lépésre bemutatták a látogatóknak a minőségi szaporítóanyag-előállítás menetét. Sőt, a kutatóállomás laboratóriumában azt is bemutatták, hogy a hőmérséklet folyamatos emelésével miként zajlik a szaporítóanyagok vírusmentesítése. Az újfehértói kutatóállomáson az ültetvények, illetve az ott termesztett fajták megtekintésével zárult a séta. Nem mellékes információ, hogy a kutatóállomás génbankjában háromszáz almafajta szerepel.
A szakmai program másnap, október 15-én Hajdúszoboszlón folytatódott, ahol a debreceni agráregyetem jóvoltából a mezőgazdaságban alkalmazott okos-megoldásokból kaphattak ízelítőt a Bihari falugazdászok. Az agráriumban egyre nagyobb teret hódító digitalizációhoz kötődően szó volt a precíziós permetezésre kifejlesztett drónokról, de bemutatták a tervezési-tesztelési fázisban levő önjáró gyomirtó robotokat is. A robotok – felépítéstől függően – képesek lézerrel kiégetni, vagy pedig pontosan irányított szórófejeik révén lokálisan lepermetezni a kultúrákban megjelent gyomnövényeket, ezáltal a parcellák gyommentesítése hatékonyabban, ráadásul jóval kevesebb permetszer felhasználásával történik.
Az ALTERAGRI pályázat hozományaként a tél folyamán térítésmentesen a Hajdú-Bihar Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság akkreditált tanfolyamán is részt vehetnek a gazdák: a növénytermesztők és az állattenyésztők számára külön-külön képzési csomagokkal készül az igazgatóság. A tanfolyamok iránt érdeklődő gazdák toborzásában a Partiumi Falugazdász Hálózat segítségére is számít a Hajdú-Bihar megyei agráradminisztráció.
Forrás: partiumigazda.ro