Tartalmas csapatépítő napokat töltöttek együtt a Kárpát-medencei külhoni falugazdász hálózat falugazdászai a gyógyvizéről híres Harkány üdülő településen. A csapatépítő napok egyik fő programja a Harkánytól mintegy húsz percnyire található Bóly Zrt. Csípőteleki tehenészeti telep meglátogatása volt.
A Bóly Zrt. a BONAFARM agrár csoporthoz tartozik, amely Magyarország területén végez mezőgazdasági elsődleges termelést és élelmiszer gyártást. A bólyi farmon jelenleg több mint 3000 db fejős tehénnel történik a magas színvonalú tejtermelés.
A telephelyre érkezve a cég vezetői és a telephely vezetői fogadtak minket, akik csoportokra osztva bemutatták a gazdaság szívét-lelkét. A gyülekező a központi épületnél volt, ahol az adminisztrációs épület és maga a fejőház található. A fejőház technológiát a Bou-matic biztosítja egy 77 férőhelyes karusszel fejőgép által. Minimális emberi munkával naponta háromszor történik meg a fejés, amely így 21 órát vesz igénybe. Minden fejés után a fejőrendszernek a fertőtlenítése és esetleges karbantartása folyik. Látogatásunkkor a Bou-matic munkatársai éppen a fejőgépek tejszűrőit cserélték és ellenőrzéseket végeztek. A telephely nagysága miatt a fejőgép zavartalan üzemeltetésének biztosításához a szerkezet minden alkatrész darabja a telephelyen megtalálható, s így azonnal kijavíthatóak az esetleges meghibásodások. A napi megfejt tejmennyiség átlagban a 100.000. liter nagyságrendű.
A fejőház és a karusszel munka közben
Ilyen napi tejtermelés eléréséhez szükséges az állatok számára a bőséges és tápanyagban gazdag takarmány. A napi takarmány szükségletek kielégítéséhez éves szinten több tízezer tonna tömegtakarmányt takarítanak be: 40.000 t kukorica silót, 20.000 t lucerna szenázst, 4.000 tonna abraktakarmányt. Az állatok takarmányozásában nem hasznosítanak olyan szálastakarmányt, mint a szénát. Az istállók, ahol az állatok a mindennapjaikat töltik, megfelelnek a legmagasabb Welfare - Állatjóléti előírásoknak, így a tehenek nincsenek kihelyezve stresszes körülményeknek, amely negatívan hathatna a tejtermelésre. Az istállók könnyű szerkezetűek, könnyen befolyásolható így azok mikroklímája is. AZ állatok jólétét pedig szenzorok segítségével figyelik, ami azonnal jelzi, ha valamelyik állat egészségi állapota romlana.
A magas tejtermelés elérésében a helyes genetikai alapú Holstein-Fríz szarvasmarha fajta bizonyul a legjobbnak, így a gazdaságos tejtermelés elérés egyik alapkövének bizonyul. A telep állományának a szaporításában napi 10-15 db mesterséges megtermékenyítést végeznek el, így biztosítva a minél tovább tartó laktációt. Sajnos ennek a fajta tejtermelésnek van egy sötét oldala is, nevezetesen hogy a fejőstehenek átlagban 4-5 laktációt érnek el, s ezek után az állatok kiselejteződnek vagy eladásra kerülnek.
A tehénistálló hossza 380 m
A Boly Zrt. Csípősteleki tehenészete a példaképe annak, hogy hogyan is folyik a 21. századhoz illő magas színvonalú és gazdaságos tejtermelés, az állatjóléti és állategészségügyi feltételek betartásával.
Tankó Tamás, mérnök, falugazdász,
Rimaszombat