Kísérleti búzafajták a Drávaszögben

Publikálva: 2025. július 14.

Napjainkban az erős nemzetközi piaci verseny és a gabona értékesítési árának tartósan alacsony szintje folyamatos kihívások elé állítja a mezőgazdászokat. Mindez szükségessé teszi a folyamatos fejlesztéseket, hiszen minden olyan tényező, amely a termés minőségét vagy hozamát növelni képes, jelentősen hozzájárulhat a gazdálkodók jövedelmének emelkedéséhez.

A fejlesztések jelentősége az elmúlt száz év termésátlag-növekedésében is megmutatkozik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarországon a búza országos termésátlaga 1921 és 1945 között 870 és 1660 kg/ha között mozgott. 2024-ben az országos átlag ennek többszöröse, 5710 kg/ha volt, míg Horvátországban átlagosan 5,8 tonnát hektáronként mértek. A hozamnövekedésben jelentős szerepet játszottak a technológiai fejlesztések, a hatékonyabb inputanyagok megjelenése, valamint nem utolsósorban az új, ellenállóbb fajták kifejlesztése is.

                                           Forrás: KHS alapján, saját szerkesztés

Napjainkban már nehéz lenne egy-egy új fajtával olyan látványos termésnövekedést elérni, mint amilyen az elmúlt száz év során tapasztalható volt, ezért a kutatások regionális jellege még inkább felértékelődött. A termés maximalizálása érdekében a szakemberek olyan vetőmagok kifejlesztésére törekednek, amelyek bizonyos térségekben nagyobb hatékonyságot mutatnak.

Karancson, a SABOPRODUKT földjein három nemesítő cég – a Marton Genetics, a Syngenta és az RWA – búzafajtái kerültek tesztelésre. A Syngenta fajtái (Passion, Rocinante, Exaltation) kiemelkedő terméshozamot értek el, 11,5–12,7 t/ha közötti értékekkel. A Marton Genetics fajtái szintén kedvező eredményeket mutattak (8,6–10,3 t/ha), míg az RWA két fajtája 9,5 és 9,8 t/ha hozamot produkált. A Syngenta fajtáinak nemcsak a hozama, hanem az alacsonyabb nedvességtartalma is előnyösnek bizonyult, míg a magyar és osztrák fajták között nagyobb szórás mutatkozott e téren.

Összességében elmondható, hogy mindegyik vizsgált fajta hozama kiemelkedően magas, megközelítőleg kétszerese a 2024-ben mért országos átlagoknak Magyarországon és Horvátországban. Az eredmények alapján a vizsgált fajták rendkívül magas hatékonyságot mutattak a Drávaszög térségében.

 

Tarnai Attila, okleveles közgazdász
Falugazdász
HMDK Gazdaköre

Menü

Főoldal

Navigáció