Kaszálóversenyt tartottak Székelyudvarhelyen

Publikálva: 2019. június 10.

Tizenkét, a Kárpát-medence különböző vidékeiről érkező csapat mérte össze tudását pénteken Székelyudvarhelyen az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete (UME) által szervezet kaszálóversenyen. Az esemény színes foltja volt a 2019.05.27. és 06.02. között megrendezett Udvarhely napoknak.

A tavaly megszervezett arató ünnepség folytatásaként idén kaszáló és szénacsináló napot szervezett az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete (UME) az Udvarhely napok rendezvénysorozatába bekapcsolódva.

A hagyományőrzésen túl, a Kárpát-medencei gazdaszervezetek találkozóját szolgálja az esemény. Utóbbi már csak azért is fontos, hogy tanulhassanak egymástól a mezőgazdaságból élők. A Csicser farm közelében tartott kaszálóverseny részvevői a Vajdaságból, Felvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből érkeztek, összesen tizenkét csapatot alkotva.

Őket köszöntötte Jakab Attila városmenedzser, aki reményét fejezte ki, hogy minden évben megszervezik a mezőgazdasági ünnepet Székelyudvarhelyen, hiszen fontos eseményről van szó. Sándor Tibor László, Magyarország bukaresti nagykövetségének agrár- és környezetgazdasági attaséja a helyszínen tapasztaltak után kijelentette, nem is hagyományőrzésről, hanem inkább annak az ápolásáról és átadásáról van szó.

Lázár Zoltán, magyar külgazdasági attasé rámutatott, hogy talán nyugaton régimódinak tűnhet a kézi kaszálás, ám egy olyan természetbarát módszerről van szó, amelyre sok országban szükség lenne.

A megmérettetésen nem azt pontozta a háromtagú zsűri, hogy ki milyen gyorsan vágja le a lucernát, hanem például a munka minőségét, a viseletet, a szerszámmal való bánást, vagy a villa és a gereblye használatát. Minden versenyző két rendet kellett levágjon a számára kijelölt helyen, azt pedig boglyába gyűjtötte össze. A munka fáradtsággal járt, ám erre felkészülve és a régi szokásokat betartva, többen bort és pálinkát is hoztak magukkal, így a jókedv nem maradt el. A kaszálás után Zsidó László mutatta be a kaszaverést.

A versenyt végül a Csicser farm csapata nyerte meg, őket követte a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége és a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége. Különdíjat kapott a bethlenfalvi gazdák csapata, valamint az Érmelléki Gazdák Egyesülete.

Menü

Főoldal

Navigáció