A szlovák mezőgazdasági miniszter, Ján Mičovský büszke a csallóköziekre

Publikálva: 2020. augusztus 17.

Elbűvölték Ján Mičovský mezőgazdasági minisztert a dunaszerdahelyi járásbeli zöldségtermesztők. A miniszter augusztus 14-i látogatása során több családi vállalkozást is megtekintett, tankönyvbe illő példaként beszélt a gazdákról, szerinte az ő tevékenységüknek is köszönhetően lehet önellátó Szlovákia élelmiszeripara.

"Büszkeséggel tölt el, amit ma láttam. Láttam az embereket munka közben, a csarnokokban, beigazolódott, hogy az itt élő emberek képesek minőségi élelmiszert tenni az asztalunkra. Nem csak dolgosak, hanem tisztességesek is a gazdák, mert nem fizettek kenőpénzt, hanem képesek voltak csodát teremteni a családi farmjaikon” – nyilatkozta a tárcavezető a kulcsodi Carrot kft. udvarán.

Csallóközi példa
A kulcsodi répatermesztő vállalat valamennyi szlovákiai üzletláncot ellátja, és Magyarországra is szállít répát és petrezselymet.  Ján Mičovský elmondta, a térségben termelik meg a szlovákiai lakosok által elfogyasztott zöldség húsz százalékát. „Föld van a körmük alatt, és helyén van a szívük” – folytatta a tárcavezető hozzátéve, hogy a minisztérium feladata elismerni és megbecsülni ezeket a gazdákat, akikre az új mezőgazdasági politika készítése során is tekintettel kell lenni. „Ők szolgáltatják a példát, őket kell segíteni” – szögezte le Mičovský.

A minőség számít
Minőségi árut termelnek, és időben szállítanak – Nagy László, a kulcsodi Carrot kft. tulajdonosa szerint ez a siker kulcsa. Harminc éve 17 hektáros területen alakították ki a családi vállalkozásként indult gazdaságot édesapjával. Ma közel 900 hektáron gazdálkodnak, répát és petrezselymet is termesztenek. Nagy László elmondta, hogy a koronavírus-járvány sem befolyásolta a cég fejlődését, épp akkor bővítették a termelést, így további tíz emberrel bővítették az alkalmazottak számát. Jelenleg harminckét embernek adnak munkát.

Út az önellátás felé
A mezőgazdasági tárca vezetője három gazdaságot látogatott meg a Dunaszerdahelyi járásban, a kulcsodi vállalaton kívül Csilizpatason Both Árpád zöldségtermesztő munkájával ismerkedett meg, Csiliznyáradon pedig Bábics Pál gazdaságát mutatta be neki az Szlovákiai Agrárkamara.

A miniszter leszögezte, elérhető, hogy Szlovákia zöldségtermesztés szempontjából önellátó legyen, de konkrétumokat egyelőre nem említett, viszont a stratégiai célok közé sorolta az értékesítési központok kialakítását és működőképessé tételét. Elismerte, hogy az államnak közbe kell lépnie az import csökkentése érdekében, támogatni kell a gazdákat, de a termelőknek is be kell szállniuk a saját forrásaikkal. „Egyelőre nem tudni, mekkora összeget fordíthatunk erre, de az Európai Unió helyreállítási terve keretében érkező forrásokból különítenénk el eszközöket” – folytatta Ján Mičovský.

Régen működött


Patasi Ilona a Szlovákiai Agrárkamara elnöke felidézte, hogy évtizedekkel ezelőtt több tízezer hektáron termesztettek zöldséget a különleges adottságokkal rendelkező régióban. A térségben 16 geotermikus furat van, ez mind az állam tulajdona, de az üvegházban, illetve fóliasátrakban való zöldségtermesztés hagyományát szinte minden családban ismerik. „Nagyon nehéz visszatérni arra a szintre, de megvan az akarat és egyre több fiatal gazda is érdeklődik a mezőgazdaság iránt. Az emberi erőforrás tehát adott, csak kell egy olyan rendszer, amely segíti őket. Például az értékesítési központok kialakításával is levehetnénk a terheket a termelők válláról. Így a komplex folyamatok figyelemmel kísérése helyett csak a termeléssel kellene foglalkozniuk” – véli Patasi Ilona.
 
Mészáros Árpád a Szlovákiai Agrárkamara alelnöke azt hangsúlyozta, hogy nem kellene Spanyolországból, vagy Marokkóból több ezer kilométert utaztatni a gyökérzöldségeket, mivel ez sokkal kisebb távolságon belül is megoldható. „Örülök, hogy a miniszter úrral egyetértettünk abban, ahogy az aktív gazda az, aki a földeken dolgozik, nem pedig az, aki a támogatást várja” – jelentette ki Mészáros Árpád, aki bizakodva várja az új gazdasági politikát.

Menü

Főoldal

Navigáció