A Dunaszerdahelyi Regionális Agrárkamara és a Szlovákiai Agrárkamara közös szervezésében került sor a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem zárórendezvényére, ahol az adományozó helyi szervezetek, intézmények, és a megajándékozott iskolák képviselői vehették át az elismeréseket, illetve a lisztadományokat a programban való kiemelkedő részvételért.
Tavaly kilencedik alkalommal rendeztek gyűjtést, melynek során 791 tonna búza került összeöntésre, ami 472 tonna lisztadományt jelent, melyet a gyermekintézményekhez, a hátrányos helyzetben lévő családokhoz, diákokhoz és a diaszpórában élő magyarsághoz juttattak el.

Beregszászban a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthonban adták át a Magyarok kenyere program lisztadományát 2019. november 22-én. A program fővédnöke, Herczeg Anita elmondta, nemcsak azért fontos ez a program, mert jelképes tartalommal bír, hanem tényleges segítséget képes nyújtani, évről évre egyre komolyabbat.

Az előző évhez mérten húsz százalékkal emelkedett az összegyűjtött mennyiség. Kárpát-medence teljes magyar gazdatársadalmát bevonva, több tízezer magyar gyermek ellátásához járult hozzá az adakozás Magyarországon és a határain túl, mialatt a programba 5 700 magyar gazda, köztük 2 117 határon túli, Kárpát-medencei honfitárs és a szórványban élő magyar gazdák kapcsolódtak be.

A Felvidéken a búzagyűjtés koordinálását a Gazda Polgári Társulás végezte. Varga Péter, a társulás elnöke elmondta, idén harmadik alkalommal karolták fel a búzaadományok begyűjtését, amit 290 felvidéki magyar gazda tett meg Királyhelmectől egészen Csallóközig. Az összeöntésre a gútai tájház udvarán került sor, ahol jelképesen egyesítették a beérkezett adományokat.

Ezt követően az összegyűjtött mennyiséget, azaz a 33,6 tonna búzát díjmentesen a Gútai Malom Rt. (Mlyn Kolárovo, a. s.) őrölte lisztté, hogy azt eljuttassák a rászoruló családoknak szerte a Kárpát-medencében.

A fennmaradt lisztet a szervező falugazdászok, mint adományt szétosztották a szociálisan rászoruló intézmények és iskolák között.

A rendezvényen elismerésben részesítették az adományozókat és átadták az lisztadományokat is, amelyet a megajándékozott tanintézmények vezetői vehettek át. Mint hangsúlyozta, a lisztadományt az iskolát látogató tanulók száma szerint osztották el. Az adomány nem az összegről, hanem a szándékról szól.