A mezőgazdasági ágazatban dolgozó gazdák pályázati szokásait illetően kérdőíves felmérést indít Hargita Megye Tanácsa és Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége a Székely Gazdaszervezetek Egyesületével közösen, ezáltal feltérképezve a problémáikat is. A felmérés célja, hogy felszínre kerüljenek a gazdák pályázási nehézségei.


Ezeket a nehézségeket és kérdéseket elemezve a megfelelő kapcsolati tőkével és pályázati tanácsadással fogják segíteni a gazdákat a sikeres pályázatok elérésében. Nagyon fontosak lesznek az elkövetkezőkben a különböző pályázati lehetőségek a Hargita megyei gazdák számára is, ezekre a pályázatokra pedig időben kell felkészülni. A Fiatal Gazda Pályázat például a 2020-2021-es időszakra pályázatonként akár 40 000 euró összegű, vissza nem térítendő támogatást biztosíthat a 41 év alatti gazdáknak. Összesen 43 millió euró keretösszeggel indul a fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatási program, ebből a külföldről hazatérő fiatal gazdák támogatására is különítenek el keretet.

A támogatás célja a gazdák ágazaton belüli támogatása, a környezetvédelmi, közegészségügyi és az állatjóléti feltételek megteremtése  és a vállalkozások korszerűsítése. Online formában kell benyújtani a pályázatokat.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a felmérés kapcsán elmondta: ösztönözni szeretnék a gazdákat, hogy használják ki az európai uniós kiírások nyújtotta lehetőségeket. „Hargita Megye Tanácsa, a fejlesztési ügynökség, a megyei tanács Vidékfejlesztési Egyesülete támogatásával és a falugazdász hálózatunk szakembereivel tudjuk segíteni és bátorítani a gazdákat” –mondta el a megyei tanácselnök.

A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, Becze István kiemelte, hogy az egyesület által működtetett Székelyföldi Falugazdász Hálózaton belül húsz szakemberük van, akik különböző szakterületeken tanácsokat adnak a gazdáknak. Termelésben, feldolgozásban, értékesítésben felmerülő kérdések esetében, és a pályázati lehetőségekkel kapcsolatosan is fordulhatnak az egyesülethez. Céljuk, hogy olyan gazdatanácsadói hálózatot hozzanak létre, amely minden problémára választ tud adni. Az egyéni problémákra is odafigyelnek

„Mindenkit arra kérünk, hogy szánjon pár percet arra, hogy kitöltse kérdőívünket. Nagyon fontos, hisz látjuk a jelenlegi helyzetben is, hogy óriási lehetőségek rejlenek a direkt kapcsolattartásba. Akkor tudunk segíteni, ha tudjuk, hogy kinek mi a gondja, mit szeretne” – magyarázta Borboly Csaba. „Fontos, hogy a gazdák is értsék meg, együtt kell működjenek. Akkor lehet egy jó fejlesztési irányt megszabni, és akkor lehet akár térségekben gondolkozni, ha tudjuk, hogy mi a helyzet. Óriási lépés, ha minél többen kitöltik a kérdőívet” – hangsúlyozta Becze István.