Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete (AMMGE), Kisiratos Önkormányzata, és az RMDSZ Arad megyei szervezete július 30-án, csütörtökön Fűszerpaprika, mint Hungarikum címmel paprikatermesztő fórumot szervezett. A program során a szervezők, a meghívott vendégek és szakértők, különböző helyszíneken tettek látogatást, majd egy szakmai találkozó keretében vitatták meg az aktuális problémákat.

A fórumra ellátogató vendégek Nagylakon Zaha Ştefan, Zimándújfalun Kocsis István, Fazekasvarsándon Csipkár Imre, míg Kisiratoson Kovács Antal fóliasátorban nevelt fűszerpaprika kultúráit tekinthették meg, majd minden látogatás után a csoport értékelte az ott látottakat.

A fórumon résztvevő közel 40 mezőgazdasági szakembert Almási Vince, Kisiratos polgármestere köszöntötte, aki beszédében bemutatta a fűszerpaprika-termesztés kisiratosi hagyományait, felsorolva a termesztés, valamint ismertette a feldolgozás, illetve az értékesítés során tapasztalt nehézségeket.

Ezt követően Faragó Péter RMDSZ-megyei elnök köszöntötte a vendégeket, és elmondta, örül, hogy ilyen színvonalas gazdafórumon vehet részt. Beszédében kiemelte, hogy a gazdálkodás hatékonyabbá tétele, a szövetségnek is fontos feladata, hiszen az Arad megyei magyarság kétharmada vidéken él, megélhetése a mezőgazdaságból származik.Éppen ezért kiemelten támogatják az AMMGE munkáját.

A továbbiakban Dr. Torda Márta, a Földművelésügyi Minisztérium Kárpát-medencei Együttműködés Osztályának osztályvezetője tartotta meg beszédét, amelyben Tóth Katalin helyettes államtitkár asszony szívélyes üzenetét is tolmácsolta a fórum résztvevőinek. Dr. Torda Márta elmondta, kellenek a jó példák, amelyekből tanulunk, jövőképet adunk a fiatalságnak. Ez a konferencia is ezt szolgálja, mivel a résztvevők meglátogatják egymás gazdaságait, megosztják a tapasztalataikat, meghallgatják a szakemberek véleményét is, hogy eldönthessék, hogyan lehet a jövőben hatékonyabban dolgozni, termelni.



A budapesti Földművelésügyi Minisztérium az agrárium oldaláról kíván hozzájárulni az egységes Kárpát-medencei térség kialakításához, mert a térség mezőgazdasága nem választható szét a határok mentén. A középkelet-európai régió további erősítésében kiemelt szerep jut az agrár ágazatnak. Fontos feladat a határon túli agrárkapcsolatok fejlesztése, mivel az a Kárpát-medencei léptékű agrárfejlesztésnek, a vidéki térségek felemelkedésének, a szülőföldön való maradásnak a jövőben meghatározó területe kell, hogy legyen.

A mezőgazdaságra erőforrásként kell tekinteni, ami a külhoni magyarság számára a szülőföldön való megmaradás, boldogulás szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bír. „A világon a nemzet fogalmát az állampolgárság megjelölésére használják, nekünk, magyaroknak azonban más jelentősége van. Számunkra a nemzet egy magasztos fogalom, olyan közösséget jelent, amely a magyar nyelvet beszéli, számtalan kulturális, és történelmi hagyománnyal rendelkezik, múltját egyformán értelmezi, hasonló törekvések és jövőkép jellemzi. Mint jelképes hatalom, nekünk a magyar szó a legnagyobb ereklye, kegyelethűség és becsület illeti. A magyar társadalom mindig a vidéki gyökerekből táplálkozva, a falusi közösségek erejére támaszkodva tudott megújulni. A vidék nem csupán profitérdekeket kiszolgáló tér, sokkal inkább társadalmi, kulturális, természeti értékek tárháza, a mai rendezvény is ezt bizonyítja” – zárta szavait Dr. Torda Márta osztályvezető asszony.