Az Agrokézdiszék Mezőgazdászok Egyesülete meghívására 2017. január 24-én előadást tartott Nemes Mátyás magyarországi biogazda, a kézdivásárhelyi Erzsébet Teremben. Ezt követően az érdeklődők Bársony Bálint budapesti zeneszerző, zenész hangterápiás foglalkozásán vettek részt, majd „A lovasíjász” című filmet tekintették meg a résztvevők.
Nemes Mátyás a bevezetőben elmesélte a hallgatóságnak, hogyan került kapcsolatba a biogazdálkodással, amely egész addigi életét megváltoztatta. “Egy biotanfolyamon vettem részt 1999-ben Fülöpjakabon, ott értettem meg az életszerű, természetközeli gazdálkodás lényegét, amelyben a gazdának az a feladata, hogy figyelje, ami körülötte történik, és úgy avatkozzon be a természetes folyamatokba, hogy azokat pozitív irányba alakítsa. Mihelyt lehetőségem adódott rá, megvásároltam azt a birtokot, ahol a családom a mai napig hivatalosan is ökológiai termesztéssel foglalkozik” – indította az estét a biogazda.
Elmondása szerint pályája másfelé indult, de a természethez való vonzódása visszahúzta az anyaföldhöz, s ma már nemcsak zöldségtermesztéssel foglalkozik, hanem gyakorlati oktatóként is terjeszti a biogazdálkodás filozófiáját, sokaknak segít elindulni a biogazdálkodás felé vezető úton.
2015-ben a Magyar Biokultúra Szövetség és a Biokontroll Hungária rangos díját vehette át a Fülöpjakabon élő gazdálkodó. Földjei alacsony aranykorona értékűek, ennek ellenére az ökogazda olyan tevékenységet végez, aminek az elmúlt évek során egész Magyarországon, sőt a határokon túl is híre ment – ennek a munkának az eredménye volt az Év biogazdálkodója díj is.
A fülöpjakabi ökogazda birtokán évente 50-60 különböző zöldségfajtát termeszt, amelyek többnyire Magyarországon nem honosak. Szerinte napjainkban egyre nagyobb az igény a bio termékek iránt, egyre több a tudatos vásárló, akik keresik a vegyszermentes zöldséget, és csak remélni tudja, hogy Székelyföldön is elindul ez a folyamat.
A továbbiakban a biogazda a termőföld, a talajbiológia, a helyi élelmiszerek, a fenntartható berendezkedés témáit értintette, beszélt az ember helyes szerepéről a természetben, a résztvevők pedig saját terveiket és tapasztalataikat osztották meg az előadóval és egymással.