Hasznos partneri kapcsolatok kialakításának lehetőségét kínálta bortermelők számára a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat által szervezett borászati konferencia, melynek helyszíne Krasznabéltek volt.

A Nachbil Pincészet székhelyén gyűltek össze Szatmár megyei borászok, illetve magyarországi vállakozások, hogy mindkét fél számára gyümölcsöző partneri, üzleti kapcsolatokat alakítsanak ki. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Szőke Krisztián, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának munkatársa, illetve köszöntötte a résztvevőket Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora és Kovács Máté, Szatmár megye megyemenedzsere is. A felszólalók a szatmári borvidékben rejlő lehetőségekről beszéltek, az együttműködés fontosságát hangsúlyozták.

Az előadások sorát Veres Norbert, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviseletének vezetője nyitotta, aki a szervezet munkájába engedett betekintést. Veres beszélt a CED szolgáltatásairól: segítenek magyarországi vállalkozásoknak külföldi piacokra kijutni, partnerekre találni, kiállításokon részt venni, de akár eligazodni is a romániai, vállalkozásokat érintő törvénykezésben.

A szatmári borászok számára nagyon hasznos volt Szoboszlai Andrea előadása: a Bihar megyei AFIR munkatársa pályázati lehetőségekről informálta a résztvevőket. Sajnos száz százalékban vissza nem térítendő pályázati lehetőségek most nem érhetők el, elsősorban 50 és 70 százalékos finanszírozású pályázatokat használhatnak ki a borosgazdák.

Görbe Edgár és Szakács Orha Imre a házigazda Nachbil Pincészet képviselőiként kaptak szót. Görbe ismertette a pincészet történetét, megosztva tapasztalataikat a többi borásszal. Mint kiemelte: a borkészítésben nagyon fontos a szőlő, de legalább olyan fontos, hogy mennyire ért a gazda a kifort bor kezeléséhez. Rámutatott, hogy a pincészet fejlődésében nagy szerepet játszottak a különböző fejlesztési pályázatok, és ugyan nagy nehézség volt, hogy többségük előfinanszírozást követelt, így is megérte pályázási lehetőségek kihasználásával fejlődni. Szakács Orha Imre röviden bemutatta a romániai borpiacot. Ugyan sokan azt hitték, hogy a COVID tönkreteszi a pincészeteket, azok jó ütemben fejlődnek, országos szinten legalább 525 pincészet palackozza borait. Szatmár megyében legalább 100-150 bortermelő van, de csak kevesen palackoznak. A szatmári borok pedig folyamatosan javulnak, a legutóbbi Szatmár Megyei Borversenyen 167 mintából 30 nem felelt meg a zsűri elvárásainak. Ez az arány tíz évvel ezelőtt akár 70 százalék is lehetetett volna. Felhívta a figyelmet az oktatás-tanulás fontosságára is.

Ezt követően a magyarországi vállalkozások kaptak bemutatkozási lehetőséget. Az Észak Üvért Üvegárú kft. például rengeteg féle borosüveget is forgalmaz, vagy segíteni tudnak a mostanság egyre népszerűbb csavarzáras palackozás bevezetésében is. A Kalina és a Dynamis hordógyártók előadásából kiderült, hogy ugyan Franciaország a világ hordókészítő-nagyhatalma, Magyarországon nem csak a helyi piacra, hanem akár az Amerikai Egyesült Államok borászatainak és párlatkészítőinek is gyártanak hordókat. A Conductive kft. a borászatokban használt raklapokat, szüretelőládákat, konténereket mutatta be a szatmáriaknak, a Sandviken cég pedig a metszőollók és egyéb, szőlőápolásban használt szerszámot ismertetett meg az érdeklődőkkel, majd a Tarján Acél a szőlészetben használt, és általuk gyártott acélból készült eszközökre, kerítésekre hívta fel a figyelmet.

A rendezvény a Nachbil sokszáz éves pincéjének a meglátogatásával, közös ebéddel, majd üzleti tárgyalásokkal zárult.