A Kolozsvári Agrártudományi Egyetem „Biodiverzitás” épületében került sor a Veress István professzor emlékére szervezett szakmai konferenciára november 11-én, szombaton.

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete néhány szakmai rendezvénye már hagyományossá vált. Az év végi, általában novemberi konferencia az egyik legnagyobb érdeklődésnek örvendő gazdatalálkozó, amelyen a szakmai szervezet és meghívottai kiértékelik az adott mezőgazdasági évet, és egyúttal a következő esztendő terveiről, kilátásairól tanácskoznak.

Az idei évi konferenciát Veress Istvánról, Erdély egyik legkiemelkedőbb szakmai tekintélyéről nevezték el, elmúlásának 10. évfordulójára való tisztelettel.

Erdély tíz megyéjéből érkeztek szakemberek, kertbarátok és érdeklődők Kolozsvárra, abba a gyümölcsösben épült modern konferenciaterembe amelyet épp Veress István hozott létre didaktikai célból az agrártudományi egyetemen, az intézmény tanáraként. 



Sebestyén Csaba, RMGE elnök és parlamenti képviselő elmondta: Veress István kiemelkedő szakmai munkássága, tanári ás tudományos tevékenysége a mai nemzedék számára is jelentőséggel bír.

A szakmai tanácskozáson munkásságát dr. Jakab Sámuel oktató, kutató, Győrfi Dénes a nagyenyedi Bethlen Kollégium könyvtárának volt igazgatója, majd lánya dr. Tótfalusi Veress Éva a biológiai tudományok doktora mutatták be. A nagyrészt Veress István munkásságára épült „Székelygyömölcs” programot Orbán Árpád és Kolumbán Gábor ismertette a résztvevőkkel, akik felhívták a figyelmet a hagyományos almafajtákra, a közösségi összefogás fontosságára, a múlt sikereinek jelenkori felhasználására.

A konferencia második felében a székelyudvarhelyi Kifizetési Ügynökség vezetője Német-Deák Endre a mezőgazdasági támogatási rendszert, Simon Zoltán az RMGE Kolozs Megyei szervezetének alelnöke pedig a vidékfejlesztési pályázatok újdonságait mutatta be.



A következő év az Erdélyi Gazda újraindításának (1993) huszonötödik évfordulója, a szervezők szerint méltó alkalom a Veress István emlékkonferenciával egybekötött megemlékezésre.

A szakmai  tanácskozás végén a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete elnöksége ülésezett tíz megyei szervezet (Arad, Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Kovászna, Hargita, Maros, Szatmár, Szilágy, Temes) vezetőinek jelenlétében, legfontosabb napirendként a magyarországi támogatással létrehozandó „falugazdász” hálózat kérdését tárgyalva.