A Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége 2017. december 7-én rendezte meg az Összefogás a kárpátaljai helyi kézműves termékek európai piacra jutásáért konferenciát és a Sikerképzés záró rendezvényét.

Az immár 1 200 tagot számláló szakmai szervezet ismét merész célokat tűzött maga elé: nem csupán a belföldi fogyasztókkal szándékozik megismertetni és megszerettetni minőségi termékeit, hanem fokozatosan a külhoni piacokon is meg kívánja vetni a lábát. A szövetség irányítói világosan látják, hogy ilyen magas célkitűzések csak összefogással, együttműködéssel érhetők el.

Ezért a Kárpát-medence magyarok által lakott régióiban elsőként hoztak létre termelői-értékesítő szövetkezetet (KTÉSZ). A szövetkezetben a termelőeszközök a vállalkozók tulajdonában maradnak, a szövetkezet az értékesítésre jött létre. Magyarországon jelenleg kimagaslóan jó példák vannak a termelő-értékesítő szövetkezetekre, amelyek az értékesítés mellett nagy segítséget jelentenek a szükséges eszközök beszerzésében is.

A KTÉSZ tizenegy alapítója lefedi egész Kárpátalját, a megye minden részében lesz a szövetkezetnek egy-egy telephelye. Ilyen például Sárosoroszi, amely gyümölcstermesztő vidék, ott ezért lekvárüzemet szeretnének létesíteni.

Beregardóban lesz a szemestermény-termesztés központja, azon belül a pohánka (ukránul grecska) termesztéséé, amely iránt Magyarországon is egyre nagyobb az érdeklődés. Beregardóban, a Huszár család telephelyén üzembe állítanak majd egy pohánka-tisztító és csomagoló berendezést.

A konferencián Virág László, a KMVSZ elnöke arról szólt, hogy a szervezet tagjai megtanulták a minőségi termékek előállításának a módját, ám a piacra jutás buktatóit ők sem kerülhetik el. Éppen ezért mostanra megértek a feltételek arra, hogy a megtermelt árut közösen próbálják meg értékesíteni. A rossz emlékű szovjet típusú kolhozokkal szemben ezúttal az önkéntesség elvét maximálisan szem előtt tartva végzik a szövetkezetbe a tagtoborzást. Az elnök köszönetet mondott a magyar kormánynak, a kárpátaljai termelői-értékesítői szövetkezet létrehozásához nyújtott anyagi és erkölcsi támogatásért.

Grezsa István hangsúlyozta: a magyar-magyar összefogásnak köszönhetően Kárpátalján – minden gazdasági, szociális és politikai nehézség ellenére – óriási sikereket értünk el az utóbbi években. Önmagáért beszél az a tény, hogy a magyar állam által fenntartott Rákóczi-főiskolán több mint ezer kárpátaljai magyar vállalkozóval közösen gondolkodnak a szülőföldön maradást szolgáló jövő tervekről – fűzte hozzá.
A kormánybiztos kiemelte: az utóbbi években Magyarország számtalan jelét mutatta annak, hogy nem feledkezett meg a kárpátaljai magyarokról, a siker záloga mégis az, hogy Kárpátalján erős magyar politikai, szakmai érdekvédelmi és civil szervezetek működnek.

A rendezvényhez kapcsolódó sajtótájékoztatón Grezsa István jelentős eredménynek nevezte, hogy a jelenleg 1200 tagot számláló KMVSZ taglétszáma az utóbbi egy-két évben megtízszereződött. Úgy vélte, a KTÉSZ megalakulása és az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program sikeres megvalósítása is azt jelzi, hogy a kárpátaljai magyarok a szülőföldjükön akarnak maradni és boldogulni.
A kormánybiztos bejelentette, hogy jövőre folytatódik, sőt megtízszereződik a KMVSZ idén kezdett kukorica-vetőmag programja. Hamarosan elkezdődik nyolcezer zsák, mintegy 200 millió forint értékű magyar vetőmag Kárpátaljára szállítása és szétosztása.