A Gyulafehérvári Caritas vidékfejlesztési szekciójának célja segítséget nyújtani a gazdáknak, hogy munkájukat szakszerűen végezhessék, hogy minőségi termékeket állíthassanak elő – jelentette ki Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója.

„Elérkezett az az idő, amikor a székelyföldi gazda is igényes kell legyen elsősorban önmagával, de ugyanúgy gazdaságával szemben. Felelősségteljes melléállásra van szükség, főként, ha a tevékenység a megélhetést jelenti” – fogalmazott Kastal László. Elmondta, hogy intézményük a releváns információk átadásával, külföldi kapcsolatai bevonásával segíti a gazdákat az említett igényesség felismeréséhez, gyakorlatba ültetéséhez.

Képzéseket, rendezvényeket tartanak rendszeresen, sok esetben külföldi szakemberek bevonásával. A tavaly tartott képzéseken összesen 369 gazda vett részt. A tanfolyamok több témakörben zajlottak – volt fametsző, növénytermesztő képzés, az arra kíváncsiak megismerhették a szarvasmarhák szakszerű körömpucolását, mások a lótartás és patkolás tudnivalóit vagy a takarmánykészítés helyes módját sajátíthatták el.

Istálló és állathigiénia, tej és tejhigiénia, fejőgéptisztítás, méhészet és sajtkészítés témákban is zajlottak képzések, ugyanakkor a gyógy-, fűszer- és aromanövények termesztésével és a kenyérsütéssel is tanfolyam keretében ismerkedtek az érdeklődők.

„Nem engedjük el azok kezét, akik itt tanulják a sajtkészítés alapjait. Tavaly két alkalommal is haladó szintű tanfolyamot szerveztünk számukra. Ezek keretében svájci szakemberek értékelték ki a termékeket, adtak tanácsokat arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet jobbá tenni a minőséget” – mondta el Kémenes László, a felnőttképzések programfelelőse.

Kémenes László kitért a már több mint 25 éve zajló gyakornokképzésre is, amelynek keretében német nyelvtanítás zajlik a Szent Benedek Tanulmányi Házban, folytatásaként pedig a résztvevők bajor vagy svájci családi gazdaságoknál nyerhetnek betekintést a mindennapi teendőkbe. Tavaly 110 székelyföldi fiatal kapcsolódott be ebbe a programba. Sikeres volt a diákok számára meghirdetett pályaorientáció program is, aminek keretében közel 300 tanuló ismerkedett meg a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés tevékenységével,s került közelebb ezáltal a mezőgazdasághoz.

Az idei tervekről szólva a programfelelős elmondta, továbbra is az igényekhez igazodva szerveznek újabb képzéseket vagy folytatják a korábbiakat. Két helyszínen már zajlik a fametsző képzés, szervezési fázisban tart a mezőgazdasági gépjavító, továbbá az állomány és állatfelismerő tanfolyam. Még a tavasz folyamán tartanak méhészképzést és sajtmustrát , az év hátralevő részében pedig további ismeretnyújtó programokra várják a gazdákat. A rövidtávú tervek között egy látvány-sajtműhely berendezése is szerepel, amivel nem csupán a helyi közösséget, hanem a Gyergyószentmiklóson tartózkodó turistákat is meg szeretné célozni az intézmény.