A Földművelésügyi Minisztérium kiemelten fontos kérdésnek tartja az anyaországi és a külhoni magyar gazdák közötti együttműködés támogatását, a kapcsolatépítést, illetve továbbképzési lehetőségeket biztosít a külhoni gazdálkodók számára. Mindezt jól példázzák a Kárpát-medence agrártársadalma számára megrendezésre kerülő konferenciák és agrárfórumok is.

Június 27-én, kedden külhoni magyar gazdaszervezetek képviselőinek és falugazdászainak tartottak szakmai továbbképzést Alcsútdobozon. Az eseményt a Földművelésügyi Minisztérium és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága együttműködésében első alkalommal rendezték meg, a Kárpát-medencei falugazdász program újabb állomásaként.

Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium Nemzetközi és Kárpát-medencei kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára megnyitójában kiemelte: a külhoni falugazdász hálózat kialakítása és legalább középtávú működtetése alapvető szükséglete a mezőgazdasági termeléssel foglalkozó magyar gazdálkodóknak, hiszen a hálózat egyre több gazdának nyújt segítséget abban, hogy a mai mezőgazdasági termeléshez nélkülözhetetlen szakmai és pénzügyi támogatáshoz hozzájussanak. Ehhez szervesen kapcsolódik a külhoni szakemberek tudásának gyarapítása és folyamatos továbbképzése. Mint mondta, rendkívül fontos, hogy - az anyaországi agrártevékenységben érdekelt szereplőkhöz hasonlóan - a külhoni magyar érdekképviseletek és gazdálkodók is naprakész információkkal rendelkezzenek a különböző pályázati, illetve egyéb támogatási lehetőségekről, jogszabályi változásokról.

Tóth Katalin hangsúlyozta, Erdély, Délvidék, Kárpátalja, Felvidék, Drávaszög és Muravidék magyar mezőgazdászai hasonló szakmai hálózaton keresztül szereznek információt az aktuális szakmai találkozókról, rendezvényekről, a legújabb technológiai lehetőségekről. Ugyancsak a falugazdászok nyújtanak számukra segítséget a hazai és EU-s pályázati dokumentációk előkészítésében és kitöltésében.

Grezsa István kormánybiztos hozzászólásában üdvözölte az egész Kárpát-medencére kiterjedő képzési programot. Mint mondta, az ilyen és ehhez hasonló programok teszik elevenné nemzetpolitikai törekvéseinket, amelyek célja a határokon átívelő nemzetegyesítés. A kormánybiztos szerint nagyban meghatározza a magyarság jövőjét, hogy képesek-e megtartani a hagyományos vidéki életformát, amely mindig is jellemezte a Kárpát-medencét.

A résztvevők a szakmai nap során bepillantást nyerhettek az anyaországi falugazdász rendszer működésébe, megismerkedhettek a magyarországi falugazdászok szaktanácsadási feladataival, valamint megvitatták az elmúlt egy év tapasztalatait, az eddig elért eredményeket, továbbá meghatározták a jövőbeni irányokat.